Chcą skuteczniej leczyć nowotwory. Wyniki badań są bardzo obiecujące
Amerykańscy naukowcy wykryli metodę na poprawę leczenia nowotworów. Zmodyfikowane genetycznie bakterie E. coli potrafią zasiedlać guzy nowotworowe i nasilać odpowiedź immunologiczną niszczącą nowotwory - wynika z artykułu opublikowanego w "Nature Biotechnology".
2024-10-08, 11:30
Wprowadzenie immunoterapii w leczeniu raka znacznie poprawiło wyniki pacjentów z zaawansowanymi nowotworami złośliwymi. Jednak większość zaawansowanych i przerzutowych nowotworów nadal pozostaje nieuleczalna. Powoduje to mikrośrodowisko guza, które może hamować skuteczność immunoterapii, powodując wyczerpanie komórek odpornościowych. Wywołanie silniejszej i lepiej ukierunkowanej reakcji układu immunologicznego mogłoby pomóc.
Ważne odkrycie naukowców z USA. To przełom w leczeniu raka?
Niedawne badania wykazały, że niektóre formy bakterii E. coli mają tendencję do kolonizacji niedotlenionych obszarów ciała, a takimi są na przykład guzy nowotworowe. To sugeruje, że bakterie mogą odgrywać rolę w immunoterapii.
Naukowcy z Dana-Farber Cancer Institute w Bostonie wykorzystali genetycznie zmodyfikowane bakterie E. coli (szczep K-12 DH5α) wytwarzające cytokiny, aby stymulować odpowiedź immunologiczną w zasiedlonym przez nie guzie. Pozwoliło to na zwiększenie skuteczności terapii komórkami CAR-NK. Leczone tkanki guza wykazały zwiększoną aktywność i infiltrację komórek CD8+ T i komórek NK. Badanie wykazało, że metoda jest bezpieczna i skuteczna także w przypadku wielu trudnych do leczenia nowotworów, w tym międzybłoniaka (mestheotelioma). Wskaźnik wyleczeń u myszy wynosił 50-60 proc.
Badania przeprowadził zespół doktora Rizwana Romee z Dana-Farber we współpracy z dr Jiahe Li z University of Michigan. Zdaniem autorów uzyskane wyniki stanowią silny argument za przeprowadzeniem badań klinicznych wczesnej fazy. Artykuł na temat pracy naukowców można znaleźć pod adresem: www.nature.com/articles/s41587-024-02418-6.
REKLAMA
- "Onkostory" w Trójce: opowieści osób, które zmierzyły się z nowotworem
- Księżniczka Kate wydała oświadczenie. "Trudno opisać, jaką ulgę czuję"
- Szczepienia przeciwko HPV. Dlaczego zalecane są zarówno dziewczynkom jak i chłopcom?
PAP/jmo
REKLAMA