Multimedialny Salvador Dali. "Nie bał się sztucznej inteligencji"
- Wystawa pokazuje artystę z trochę mniej znanej strony, bo Salvador Dali fascynował się tez cybernetyką. Malarz często podkreślał, że nowe technologie, jak roboty i programy komputerowe, pomogą mu się uwolnić od wielu niepotrzebnych czynności podczas tworzenia obrazów - mówiła w Polskim Radiu 24 Maria Stolarska, edukatorka i kuratorka wystawy "Dali Cybernetics" w Fabryce Norblina.
2025-02-13, 22:00
Wystawa prac słynnego surrealisty ma formę multimedialnego pokazu. Widz jest otoczony wyświetlanymi na ścianach ruchomymi obrazami, ukazującymi charakterystyczne motywy jego malarstwa, jak żyrafy czy zegary. Na ekspozycji czynnej do 23 marca prezentowane są także rzeźby i różnorodne prace plastyczne. Wystawa, która wcześniej gościła w najlepszych europejskich galeriach, trafiła teraz do Warszawy.
Posłuchaj
- Dali zmarł 23 stycznia 1989 roku i przez całe życie śledził wszystkie technologiczne nowinki oraz teorie naukowe. Te koncepcje były jakby transformowane na jego prace. Wystawa pokazuje artystę z trochę mniej znanej strony, bo Salvador Dali fascynował się tez cybernetyką. Malarz często podkreślał, że nowe technologie, jak roboty i programy komputerowe, pomogą mu się uwolnić od wielu niepotrzebnych czynności podczas tworzenia obrazów. Nie bał się też sztucznej inteligencji (AI); uważał, że człowiek zawsze będzie mądrzejszy od maszyny - mówiła Maria Stolarska.
Dali interesował się każdym rodzajem sztuki
Salvador Dali był wszechstronnym twórcą, zajmował się także fotografią i filmem, a jego rzeźby można uznać za uzupełnienie jego surrealistycznych, malarskich wizji. Ale potrafił także komercyjne współpracować przy projektowaniu elementów kolekcji takich firm jak np. Gap lub Coco Chanel.
REKLAMA
Projektował też np. karty do gry w tarota, butelki dla alkoholi, flakony na perfumy, a nawet sukienkę dla włoskiej projektantki mody. Wszystkie te prace można zobaczyć w muzeum w Figueres w Katalonii, gdzie artysta się urodził. Wystawy z tego muzeum mają "immersyjnych charakter".
Wystawa "Dali Cybernetics" w Centrum Norblina wykorzystuje najnowsze technologie XXI wieku do zaprezentowania jego malarstwa. Szczególnie doceniają to młodzi odbiorcy, którzy postrzegają Dalego jako barwną osobowość i wielkiego indywidualistę, którego twórczość emanuje wolnością i ekspresją.
***
Audycja: Weekend kulturalny
Prowadząca: Maja Kluczyńska
Gość: Maria Stolarska (edukatorka i kuratorka wystawy "Dali Cybernetics" w warszawskim Centrum Norblina)
Data emisji: 13 .02.2025
Godzina: 21.06
Polskie Radio 24/swkor
REKLAMA
Polecane
REKLAMA