Na początku była woda? Japońskie odkrycie rzuca nowe światło na historię Układu Słonecznego
Naukowcy natrafili na ślady minerałów solnych na powierzchni orbitującej w zewnętrznym Układzie Słonecznym asteroidy Ryugu. Oznacza to, że w ciele niebieskim, z którego pochodzi skała, kiedyś istniała płynna woda. Niewykluczone więc, że woda odegrała większą rolę w kształtowaniu się najbliższego sąsiedztwa Ziemi, niż dotychczas sądzono.
2025-02-15, 18:00
Japońscy badacze znaleźli ślady węglanu sodu, halitu i siarczynów sodu w próbkach pobranych z Ryugu w ramach misji Hayabusa2 w 2020 roku. To odkrycie zgodne z ich przewidywaniami, że sprowadzony na ziemię materiał zawierać będzie substancje z reguły niespotykane na planetoidach, w tym minerały wysoko rozpuszczalne w wodzie, łatwo reagujące z wilgotnością w ziemskim powietrzu.
- Ostrożne obchodzenie się z solą pozwoliło nam zidentyfikować delikatne minerały, zapewniając wyjątkowy wgląd w chemiczną historię Ryugu - powiedział odpowiedzialny za badanie Toru Matsumoto, cytowany przez "Nature astronomy".
Na początku była woda? Japońskie odkrycie rzuca nowe światło na historię kosmosu
Odkrycie daje wgląd w historię naszego rejonu wszechświata. Ryugu uważane jest bowiem za część planety sprzed 4,5 miliarda lat, niewiele młodszej od Układu Słonecznego. Naukowcy przypuszczają, że radioaktywne substancje ogrzewały ją, powodując występowanie tam gorącej wody o temperaturze bliskiej 100 stopniom Celsjusza. Potem, gdy planeta ostygła lub pękła, dając początek Ryugu, solanka wyparowała w zetknięciu z kosmiczną próżnią lub ochładzała się aż do wystąpienia lodu. - Znalezione przez nas minerały solne to skrystalizowane pozostałości tej wody - wyjaśnia Matsumoto.
Odkrycie dokonane na asteroidzie może przydać się także w badaniu księżyców Jowisza i Saturna. Naukowcy spodziewają się, że także w rejonie satelity Saturna Enceladusa oraz na powierzchni satelitów Jowisza - Europy i Ganimedesa, urządzenia wykryją węglan sodu i hali. To zwiększałoby prawdopodobieństwo występowania tam podpowierzchniowych zbiorników cieczy.
REKLAMA
Czytaj także:
- Ciemna materia kontra superziemia. Astronomiczne rewolucje Bohdana Paczyńskiego
- Naukowcy zarejestrowali światło z nieznanej galaktyki. "Odległa o ponad 4 mld lat świetlnych"
- Tak wygląda z bliska asteroida Ryugu. Roboty, które na niej wylądowały, przesłały zdjęcia
Odkrycie soli sodu w próbkach z Ryugu dostarcza także nowych informacji na temat roli, jaką woda odegrała w rozwoju planet i księżyców w Układzie Słonecznym - czytamy w opracowaniu badań.
Źródła: Phys.org/Nature Astronomy/mbl
REKLAMA