Mafia i przestępczość zorganizowana w Europie. "Współpraca transgraniczna kwitnie"

- CBŚP jakiś czas temu podniosło, że w momencie, gdy w jakiś sposób będzie kończyć się wojna w Ukrainie, sytuacja będzie się normalizować, może dojść np. do napływu nielegalnej broni do naszego kraju, zorganizowane grupy przestępcze mogą mieć dużo łatwiejszy do niej dostęp - mówił w Polskim Radiu 24 Artur Dubiel (Uniwersytet WSB Merito).

2025-02-19, 10:55

Mafia i przestępczość zorganizowana w Europie. "Współpraca transgraniczna kwitnie"
Straż Graniczna przechwyciła na dnie Zatoki Gdańskiej ponad 100 kg kokainy, Gdańsk, 18.02.2025 . Foto: PAP/Morski Oddział Straży Granicznej

Rośnie zagrożenie przestępczością zorganizowaną

Minister spraw wewnętrznych Tomasz Siemoniak przyznał w Radiu Zet, że do Polski wróciła zorganizowana przestępczość. Powiedział, że ma to związek z niekontrolowanym napływem migrantów do Polski, który miał miejsce w ostatnich latach. Premier Donald Tusk zapowiedział deportacje obcokrajowców, którzy łamią polskie prawo.

Artur Dubiel zwracał uwagę, że przestępczości zorganizowanej nie należy mylić z mafią. - Z tą mamy do czynienia wtedy, kiedy w grupie przestępczej bierze udział ktoś z aparatu państwowego czy samorządowego i za odpowiednie korzyści załatwia sprawy po myśli przestępców. W przestrzeni publicznej pojawiają się informacje o gangach, można się zastanawiać, czy nie jest to paliwo polityczne służące niestety pewniej polaryzacji społeczeństw - komentował.

Posłuchaj

Artur Dubiel o mafiach w Polsce i Europie (Pomówmy o tym) 22:56
+
Dodaj do playlisty

Jak zaznaczył ekspert, także polscy przestępcy są aktywni. - Przy okazji kryzysu migracyjnego okazało się, że polskie grupy przestępcze, wywodzące się chociażby ze środowisk pseudokibiców, brały w tym udział, przemycały ludzi. To nie jest tak, że my stoimy z boku - mówił ekspert.

Otwarte granice wykorzystują także grupy przestępcze

Gość audycji zwracał także uwagę na coraz silniejsze międzynarodowe powiązania przestępców, którym sprzyjają otwarte granice wewnątrz UE. - Niedawno straż graniczna przechwyciła ponad 100 kilogramów kokainy ukrytej w foliowych workach na dnie Zatoki Gdańskiej. Współpraca międzynarodowa tutaj kwitnie - skomentował gość audycji.

REKLAMA

Artur Dubiel podkreślał także, że potrzebne jest zdefiniowanie pojęcia przestępczości krytycznej, która uderza w struktury państwa, a nie jest "tylko" lokalnym problemem. - CBŚP jakiś czas temu podniosło, że w momencie, gdy w jakiś sposób będzie kończyć się wojna w Ukrainie, sytuacja będzie się normalizować, może dojść np. do napływu nielegalnej broni do naszego kraju. Zorganizowane grupy przestępcze mogą mieć dużo łatwiejszy do niej dostęp - zauważył.

Zobacz także:

***

Audycja: Pomówmy o tym
Prowadzi: Paweł Wojewódka
Gość: Artur Dubiel (Uniwersytet WSB Merito)
Data emisji: 18.02.2025
Godzina emisji: 21.06

REKLAMA

Źródło: PR24/ka/kor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej