USA. Zawieszono wnioski migracyjne z trzech programów. Cios dla Ukraińców
Administracja Donalda Trumpa zawiesiła wnioski migracyjne złożone w ramach trzech programów za kadencji Joe Bidena. Decyzja uderzy przede wszystkim w obywateli krajów Ameryki Południowej i Ukrainy, którzy przebywają w USA.
2025-02-19, 08:53
Zawieszono wszystkie wnioski. Co z migrantami?
Zgodnie z decyzją zawieszono wszystkie wnioski, złożone w ramach wspomnianych programów. Teraz urzędnicy przeanalizują je w poszukiwaniu znamion nieprawidłowości i korupcji, do której - zdaniem administracji Trumpa - dochodziło.
Wiadomo, że przepisy, na podstawie których migranci mogli przebywać w USA, pozwoliły na przyjazd setek tysięcy osób. Były one uprawnione do tymczasowego pobytu w kraju i otrzymywały pomoc finansową.
Znajdowały się pod pieczą ministerstwa bezpieczeństwa krajowego, dopóki ich status nie został uregulowany. Nie była to nowość w USA. Takie działania dyktowane były względami humanitarnymi i stosowano je zarówno za kadencji demokratów, jak i republikanów.
Chodzi o setki tysięcy osób
Zgodnie z dokumentem z 14 lutego zawieszone zostały wnioski chociażby z programu Uniting for Ukraine. W jego ramach do Stanów Zjednoczonych przyjechało ok. 240 tys. Ukraińców, którzy uciekali przed rosyjską agresją.
REKLAMA
Drugi z omawianych programów umożliwił przyjazd do USA ok. 530 tys. osób z krajów Ameryki Południowej, m.in. z Kuby, Haiti i Kolumbii. Trzeci program był przeznaczony dla osób, które wśród bliskiej rodziny mają amerykańskich obywateli i zezwalał im na przyjazd do USA. Wszyscy beneficjenci tych programów mieli przydzielonych tzw. sponsorów, czyli obywateli USA wspierających ich finansowo.
Zagrożeni wydaleniem?
- Ta decyzja zawiesza tym osobom możliwość dalszego uregulowania swojego pobytu. W międzyczasie ci ludzie mogą zostać wydaleni z kraju, jeśli rząd odmówi im przyznanego wcześniej tymczasowego statusu - przekazała w rozmowie z CBS prawniczka Lynden Melded, która pracowała w służbach migracyjnych za administracji George'a W. Busha.
Urzędnik federalnej agencji ds. obywatelstwa i imigracji USCIS (United States Citizenship and Immigration Services) Andrew Davidson argumentował decyzję rzekomymi nieprawidłowościami we wnioskach. Jego zdaniem ponowna analiza jest konieczna, aby "wyeliminować zagrożenia dla bezpieczeństwa kraju".
- Redukcja kadrowa w USA. Były dyrektor wywiadu ostrzega przed powtórką z 11 września
- Negocjacje w sprawie końca wojny bez Europy? Wysłannik Trumpa nie zostawia złudzeń
- Amerykanie ocenili pierwsze tygodnie rządów Trumpa. Widoczna polaryzacja
Źródło: PAP/egz/kor
REKLAMA