Polski smog w Niemczech? Resort odpowiedział na medialne doniesienia
Ministerstwo klimatu i środowiska zdementowało informacje niemieckiej prasy, jakoby zanieczyszczenia nad terytorium naszych zachodnich sąsiadów pochodziły z Polski. - Nie można oczywiście wykluczyć, że wpłynęły na ich podwyższenie, jednak nie w zasadniczym stopniu - stwierdził rzecznik resortu Marek Pogorzelski w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl.
2025-02-19, 13:49
Smog w Niemczech. Winna Polska?
Niemiecka prasa sugerowała, że gęsta chmura smogu, która pojawiła się w kraju, przyleciała z Polski. Jako jej źródło podawano elektrownie węglowe, czy prywatne systemy ciepłownicze opalane węglem.
W rozmowie z Polskim Radiem do sprawy odniósł się rzecznik ministerstwa klimatu i środowiska Marek Pogorzelski. Jak zaznaczył, choć zanieczyszczenia z Polski mogą przedostawać się za granicę z Niemcami, to nie wpłynęły w znaczącym stopniu na przekroczenie norm w tym kraju.
- Nie można oczywiście wykluczyć, że wpłynęły na ich podwyższenie, jednak nie w zasadniczym stopniu. Należy pamiętać o lokalnych emisjach w tym kraju. Również o tych pochodzących ze spalania węgla. W ubiegłym tygodniu do Niemiec napływało chłodne powietrze, które, co do zasady, zwiększa emisje - stwierdził rzecznik.
Warunki pogodowe sprzyjają powstawaniu smogu
Niskie temperatury i ogrzewanie domów paliwem słabej jakości powodują zanieczyszczenia również w Polsce. We wtorek Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało dla części regionów alert smogowy. Mieszkańcom poszczególnych powiatów zalecono pozostanie w domach i unikanie wietrzenia pomieszczeń.
REKLAMA
W środę w części regionów również powietrze jest słabej jakości. Dotyczy to przede wszystkim Śląska i południa Polski.
- Smog zabójczy dla płuc. "Pojawiały się »piki« śmiertelności"
- Smog - wciąż powszechny, ale bardziej szkodliwy, niż myśleliśmy
- "Czyste powietrze" po nowemu. Część Polaków nie otrzyma dopłat
Źródło: Polskie Radio/egz
REKLAMA
REKLAMA