Pielęgniarka, to nie "siostra". Odsłaniamy kulisy tego zawodu

- Pielęgniarki są nazywane siostrami, a pielęgniarze często są nazywani doktorami, ale szybko to prostujemy. Nie mamy najmniejszego zamiaru wczuwać się w czyjąś rolę, czy robić czyjś zadania. Mamy naprawdę swój szeroki zakres obowiązków - powiedział w Polskim Radiu 24 Grzegorz Cichowlas, pielęgniarz.

2025-02-20, 20:10

Pielęgniarka, to nie "siostra". Odsłaniamy kulisy tego zawodu
Lublin. Uczestnicy uroczystości czepkowania absolwentów pielęgniarstwa i położnictwa połączonej z wręczeniem dyplomów ukończenia studiów. Foto: PAP/Wojtek Jargiło

W audycji "Samo zdrowie" przybliżamy zawód pielęgniarki i pielęgniarza. - To trudny i wymagający zawód - podkreśliła pielęgniarka Anna Gąsior. Zwróciła uwagę, że "obecnie jest to samodzielna profesja, chociaż starsi pacjenci nadal mogą mieć skojarzenia, że pielęgniarka to taka pomoc lekarza".

Co mogą pielęgniarki i pielęgniarze?

Grzegorz Cichowlas podkreślił, że zawód pielęgniarki lub pielęgniarza reguluje ustawa. - Możemy robić to, co ustawodawca nam pozwolił, ale ten wachlarz cały czas się rozszerza [...]  Specjalizujemy się w swoich dziedzinach i w zależności od tego, jaki mamy kurs, jaką mamy specjalizację, takie też mamy uprawnienia. Nie jest tak, że jedna pielęgniarka jest do wszystkiego - wyjaśnił.

Posłuchaj

Anna Gąsior i Grzegorz Cichowlas o zawodzie i kompetencjach pielęgniarek i pielęgniarzy (Samo zdrowie) 25:51
+
Dodaj do playlisty

Jakie uprawnienia mają obecnie pielęgniarki i pielęgniarze? - Możemy od pewnego czasu wypisywać recepty, produkty lecznicze, które mamy wykazane według rozporządzenia ministra zdrowia. Mamy także cały wachlarz zabiegów medycznych, które jesteśmy w stanie wykonywać bez zlecenia lekarskiego, tak więc my też decydujemy, co należy pacjentowi zrobić tudzież, co jest dla niego najlepsze - powiedział Grzegorz Cichowlas.

Gość Polskiego Radia 24 podał przykład ze szpitala, w którym pracuje. - Pracuję na oddziale intensywnej terapii. U mnie pielęgniarki np. zlecają konsultacje specjalistyczne naszym pacjentom. Jeżeli pielęgniarka widzi, że pacjent wymaga konsultacji laryngologa, chirurga, psychologa, psychiatry czy nawet dietetyka, to pielęgniarka zleca te specjalistyczne badania - zaznaczył.

REKLAMA

"Pogłębiamy swoją wiedzę"

Goście audycji mówili też o tym, jaki proces szkolenia trzeba przejść, żeby pełnić zawód pielęgniarki/pielęgniarza. - Najpierw jest trzyletni licencjat, a następnie dwa lata studiów magisterskich. Następnie robimy szereg kursów kwalifikacyjnych, specjalistycznych. Specjalizacje pielęgniarskie trwają dwa lata i tutaj też mamy do wyboru bardzo szeroki wachlarz - od specjalizacji anestezjologii, intensywnej opieki, specjalizacji chirurgicznej, zachowawczej, poprzez wiele innych - tłumaczył Cichowlas.

Anna Gąsior dodała, że zanim wybierze się specjalizację trzeba mieć przepracowane w zawodzie co najmniej dwa lata. - W związku z tym, wybierając specjalizację, najczęściej wybieramy już tę, która jest związana z dziedziną, w której rozpoczynamy pracę zawodową. To nie jest tak, że pielęgniarka rozpoczynająca specjalizację, jest "zielona" po szkole. Jest to osoba, która już ma podstawowe doświadczenie zawodowe, więc najczęściej to odpowiada oddziałowi, w którym zaczynamy pracować. Pogłębiamy swoją wiedzę właśnie w ramach specjalizacji, żeby sprawować opiekę nad pacjentem na jeszcze wyższym poziomie - powiedziała.

Specjalizacje są bardzo ważne

Grzegorz Cichowlas zwrócił uwagę, że pielęgniarki o różnych specjalizacjach często pomagają sobie nawzajem. - Musimy w szpitalu razem działać i współpracować i uzupełniać się nawzajem, nawet prosić o konsultacje pielęgniarki z innych oddziałów. Jeżeli mam problemy np. z ranami, problemy z ustawieniem glikemii pacjenta, to ja poproszę pielęgniarkę z danego oddziału, specjalistkę, żeby pomogła mi to ułożyć, usystematyzować - podkreślił pielęgniarz.

Anna Gąsior tłumaczyła, że gdyby jedna pielęgniarka była od wszystkiego, to mogłoby to być trochę niebezpieczne dla pacjentów. - Jeżeli ja mam pogłębioną wiedzę w opiece nad pacjentami np. pediatrycznymi i ktoś w tym momencie wysyła mnie do pracy z pacjentem geriatrycznym, który jest zupełnie innym pacjentem, z innymi potrzebami, to myślę, że miałabym problem, żeby świadczyć opiekę nad tym pacjentem na wystarczająco wysokim poziomie. Właśnie po to są specjalizacje, żeby pogłębić wiedzę i móc pomagać pacjentom najbardziej adekwatnie - stwierdziła.

REKLAMA

***

AudycjaSamo zdrowie
Prowadząca: Małgorzata Telmińska
Goście: Anna Gąsior i Grzegorz Cichowlas (pielęgniarze) 
Data emisji: 20.02.2025
Godzina emisji: 19.33

Źródło: Polskie Radio 24/paw

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej