Epidemia udarów mózgu u młodych ludzi. Przełomowe wyniki badań
W ostatnich latach odnotowano tajemniczy wzrost udarów mózgu u młodych dorosłych i osób poniżej 50. roku życia. Dane mówiły wręcz o epidemii udarów, które szczególnie dotykały mężczyzn. Zespół badaczy, który zajął się wcześniej nieanalizowanymi przypadkami udarów, odkrył możliwą przyczynę. Jako największy czynnik ryzyka wskazano palenie.
2025-02-21, 11:03
Takie są objawy udaru. Teraz zbadano niewyjaśnione przypadki
Udar mózgu bez znanej przyczyny, nazywany udarem kryptogennym, to rodzaj udaru niedokrwiennego spowodowanego zablokowaniem przepływu krwi. Nie jest jasne, co powoduje blokadę. Objawy obejmują osłabienie, problemy z mówieniem i widzeniem. Udar może być śmiertelny. Większość udarów występuje po 65. roku życia. Niepokojące okazały się jednak nowe dane, które wskazywały, że niewyjaśnionego udaru coraz częściej doznawały osoby w wieku od 18 do 49 roku życia, co bardzo zaskoczyło lekarzy i neurologów.
Brytyjscy naukowcy informują, że znaleźli dowody sugerujące, że przyczyną zjawiska mogą być papierosy. Wyniki badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Keele opublikowano w nowym wydaniu "Neurology", oficjalnego czasopisma Amerykańskiej Akademii Neurologii. Za część niewyjaśnionych udarów mózgu u młodszych dorosłych, głównie u mężczyzn, a także osób w wieku 45-49 lat odpowiedzialne ma być palenie, a zwłaszcza palenie intensywne.
Naukowcy wykluczyli inne główne czynniki. Kluczowe znaczenie ma palenie
- Podczas gdy palenie od dawna jest powiązane z udarem niedokrwiennym, niewiele wiadomo o tym, jak palenie wpływa na osoby poniżej 50. roku życia, szczególnie u tych z niewyjaśnionymi udarami - powiedział doktor Phillip Ferdinand, członek Królewskiego Kolegium Lekarzy z Keele University w Wielkiej Brytanii, a zarazem członek Amerykańskiej Akademii Neurologii.
- Ostatnie badania pokazują wzrost liczby młodszych osób z tymi niewyjaśnionymi udarami, dlatego ważne jest, aby ocenić potencjalne powiązania. Nasze badanie wykazało, że palenie może być kluczowym czynnikiem - dodaje. Jak wynika z opracowania, paliło 33 proc. osób z niewyjaśnionym udarem, w porównaniu do 15 proc. osób, które nie miały udaru.
REKLAMA
- Uchwycili tajemniczą aktywność umierającego mózgu. "Eksplozja trwała 90 sekund"
- Ten słodzik zwiększa ryzyko zawału i udaru. Kryje się w "napojach zero"
W badaniu przeanalizowano 546 osób w wieku od 18 do 49 lat. Zostali dopasowani pod względem wieku i płci z 546 osobami, które nie miały udaru. Uczestnicy odpowiadali na pytania dotyczące swoich nawyków palenia, spożycia alkoholu, poziomu wykształcenia, braku aktywności fizycznej i innych schorzeń. Badacze przeanalizowali odpowiedzi, aby określić, które czynniki mogą być powiązane z niewyjaśnionymi udarami.
Palisz ponad 20 paczek rocznie? Ryzyko zawału rośnie czterokrotnie
Po uwzględnieniu czynników, które mogą wpływać na ryzyko udaru, takich jak poziom wykształcenia, spożycie alkoholu i ciśnienie krwi, badacze odkryli, że osoby palące miały ponad dwukrotnie wyższe ryzyko wystąpienia niewyjaśnionego udaru mózgu w porównaniu z osobami niepalącymi. Okazało się również, że ryzyko było najwyższe u mężczyzn - ponad trzykrotnie wyższe, oraz u osób w wieku 45-49 lat - niemal czterokrotnie wyższe. Badacze przyjrzeli się również intensywności palenia, czyli ile papierosów dana osoba paliła dziennie. Osoby, które paliły ponad 20 paczek rocznie, miały ponad czterokrotnie wyższe ryzyko wystąpienia niewyjaśnionego udaru w porównaniu z osobami niepalącymi. To ryzyko było jeszcze wyższe u mężczyzn - niemal siedmiokrotnie - oraz u osób w wieku 45-49 lat, u których ryzyko wzrastało niemal pięciokrotnie.
Dane naukowców z Uniwersytetu Keele razem z danymi organizacji Action on Smoking and Health, która publikuje statystyki dotyczące palenia, zestawił dziennik "Daily Mail". Alarmuje on, że w Wielkiej Brytanii osoby w wieku od 25 do 34 lat są najbardziej skłonne do palenia, a prawie jedna na sześć osób jest aktywnym palaczem. Jak zaznaczono, w niektórych częściach kraju wzrasta także wskaźnik palenia wśród chłopców.
- Nasze wyniki sugerują, że kontynuowanie działań zdrowotnych mających na celu zapobieganie paleniu, zwłaszcza intensywnemu paleniu, może być ważnym sposobem na zmniejszenie liczby udarów u młodych ludzi - mówi dr Ferdinand.
Udar mózgu jest główną przyczyną śmierci i niepełnosprawności na świecie. W Wielkiej Brytanii każdego roku dochodzi do ponad 100 tys. udarów mózgu. To oznacza jeden udar co pięć minut. Prowadzi to do 38 tys. zgonów z powodu udaru mózgu każdego roku, co sprawia, że udar jest czwartym co do wielkości zabójcą w Wielkiej Brytanii i główną przyczyną niepełnosprawności. W Stanach Zjednoczonych każdego roku ponad 795 tys. osób doznaje udaru mózgu, z czego 137 tys. umiera.
- Nie masz czasu na regularne ćwiczenia? Mamy dobrą wiadomość
- 1000 dni bez cukru to klucz do zdrowia. Tak twierdzą naukowcy
Źródła: Neurology/American Academy of Neurology/keele.ac.uk/DailyMail/Przemysław Goławski/kor
REKLAMA