Interpol pyta śledczych o sprawę Romanowskiego. "Kwestie merytoryczne"

Interpol zwrócił się do polskiej prokuratury o uzupełnienie wniosku dotyczącego wystawienia czerwonej noty wobec Marcina Romanowskiego - przekazała Polskiemu Radiu Anna Adamiak, rzeczniczka prasowa prokuratora generalnego. - Chodzi o kwestie merytoryczne - dodała.

2025-02-24, 14:05

Interpol pyta śledczych o sprawę Romanowskiego. "Kwestie merytoryczne"
Interpol poprosił prokuraturę o doprecyzowanie informacji we wniosku o wystawienie czerwonej noty za Marcinem Romanowskim.Foto: PAP/Michał Meissner

Interpol chce informacji o sprawie Romanowskiego. Skierował list do prokuratury 

- Zadano pytania i poproszono o uszczegółowienie pewnych informacji dotyczących opisu czynu, a także sytuacji pana Marcina R. w zakresie korzystania przez niego z ochrony w postaci immunitetu parlamentarnego - powiedziała rzeczniczka. Wniosek o wystawienie czerwonej noty jest - jak dodała Anna Adamiak - przez Interpol analizowany, a decyzja na razie nie zapadła. 

Posłuchaj

Rzeczniczka prasowa Prokuratora Generalnego Anna Adamiak o liście Interpolu w sprawie Marcina Romanowskiego (IAR) 0:16
+
Dodaj do playlisty

Romanowski ścigany ENA. Co prokuratura zarzuca Romanowskiemu?

Od grudnia Marcin Romanowski jest ścigany europejskim nakazem aresztowania. Przebywa na Węgrzech, gdzie otrzymał azyl polityczny. Jego zdaniem w Polsce nie może liczyć na sprawiedliwy proces. Zrzekł się statusu posła zawodowego i w związku z tym nie będzie pobierał poselskiego wynagrodzenia. 

Prokuratura Krajowa do tej pory zarzuciła Romanowskiemu, który jako polityk Solidarnej Polski (a następnie Suwerennej Polski) był w latach 2019-2023 wiceszefem MS nadzorującym Fundusz Sprawiedliwości - popełnienie 11 przestępstw m.in. udział w zorganizowanej grupie przestępczej i ustawianie konkursów na pieniądze z tego funduszu.

REKLAMA

Przestępstwa te miały polegać m.in. na wskazywaniu podległym pracownikom podmiotów, które powinny wygrać konkursy na dotacje z Funduszu Sprawiedliwości. Polityk miał też zlecać poprawę błędnych ofert przed ich zgłoszeniem oraz dopuszczał do udzielenia dotacji podmiotom, które nie spełniały wymogów formalnych i materialnych. Szkody wyrządzone skarbowi państwa wyniosły łącznie ok. 108 mln zł.

Czytaj także: 

Kolejne zarzuty dotyczą ośmiu innych czynów. Według prokuratury i w tym przypadku Romanowski jako pełnomocnik ds. Funduszu Sprawiedliwości i wiceszef MS przekraczał swoje uprawnienia i nie dopełniał obowiązków, m.in. ustawiając konkursy na dotacje. Miał przekazywać wybranym podmiotom projekty ofert jeszcze przed ich oficjalnym złożeniem, umożliwiając im dostosowanie wniosków do wymagań konkursowych. Dzięki temu określone fundacje i stowarzyszenia miały zapewnione wygrane i otrzymywały milionowe dotacje.

Prokuratura zarzuca Romanowskiemu także zawieranie umów o udzielenie dotacji w okresie, gdy nie miał już upoważnienia do dysponowania środkami Funduszu Sprawiedliwości.


(PAP) (PAP)

Źródło: Polskie Radio/PAP/mbl/kor

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej