Kolejna próba wystrzelenia Starshipa już w tym tygodniu. "Wyciągnęliśmy wnioski"
W nocy z piątku na sobotę dojdzie do kolejnego, ósmego już testowego lotu Starshipa - największego statku kosmicznego, jaki kiedykolwiek poleciał w kosmos. O planach poinformował Elon Musk.
2025-02-25, 08:40
Misja SpaceX
Starship zostanie wyniesiona rakietą Super Heavy. Start odbędzie się w sobotę 30 minut po północy (czasu polskiego). "Emocji, szczególnie po ostatniej awarii w locie siódmym, na pewno nie zabraknie" - skomentował na Facebooku Karol Wójcicki, popularyzator astronomii i dziennikarz naukowy, autor kanału "Z głową w gwiazdach", dodając, że okno startowe potrwa 40 minut.
Celem misji będzie sprawdzenie - wyjaśnił ekspert - "jak w kosmosie sprawdza się druga generacja pojazdu Ship, a także ponowne przećwiczenie lądowania i łapania boostera Super Heavy".
Nieudana próba. SpaceX: wyciągnęliśmy wnioski
Do ostatniej, siódmej próby doszło w połowie stycznia. - Straciliśmy kontakt ze statkiem. Zakładamy, że został stracony - komentował na bieżąco Dan Huot ze SpaceX, prowadząc transmisję ze startu rakiety. Z kolei kilka dni temu, w wydanym komunikacie, firma wyjaśniała, że już po odłączeniu statku od rakiety Super Heavy, na skutek awarii, doszło do wycieku paliwa, a następnie do pożaru. "Statek rozpadł się około trzech minut po utracie z nim łączności" - napisano.
SpaceX zapowiedziała, że wyciągnęła wnioski po ostatnim niepowodzeniu i usprawniła Starshipa. Ulepszenia to "zwiększone zbiorniki paliwa (+25 proc. pojemności), nowe flapy o lepszej aerodynamice i bardziej odporne na temperatury oraz gruntownie przebudowany system awioniki, który ma pozwolić na przyszłe misje orbitalne i tankowanie w kosmosie" - wymieniał Karol Wójcicki.
REKLAMA
Ekspert dodał, że testowana jest również nowa osłona termiczna. Mianowicie, "część płytek usunięto, żeby zobaczyć, które fragmenty statku są najbardziej narażone na ekstremalne warunki podczas wejścia w atmosferę".
Ulepszona rakieta nośna
Zmodernizowana została też rakiet Super Heavy. Dostała "mocniejszy komputer pokładowy, lepsze zasilanie i inteligentne baterie. Choć wciąż jest to konstrukcja pierwszej generacji, inżynierowie SpaceX pracują już nad kolejnym etapem – Blokiem 2, który ma zrewolucjonizować system napędowy" - zauważył Wójcicki.
- SpaceX chce stworzyć cywilizację na Marsie. Elon Musk przedstawił plan
- Kolejna komercyjna misja SpaceX i Axiom. Czworo astronautów w drodze na ISS
SpaceX na swoich kanałach przeprowadzi transmisję na żywo ze startu Starshipa.
REKLAMA
Transmisja na żywo będzie dostępna na oficjalnych kanałach SpaceX i oczywiście będziemy śledzić ją wspólnie na Z głową w gwiazdach. Trzymamy kciuki, żeby tym razem nie skończyło się pokazem fajerwerków.
Źródła: PolskieRadio24.pl/"Z głową w gwiazdach"/łl/kor
REKLAMA