Koszmar w Vikersund. Kubacki przepadł w kwalifikacjach Raw Air

Pięciu polskich skoczków awansowało do sobotniego konkursu na skoczni mamuciej w Vikersund, który jest zaliczany do cyklu Raw Air oraz Pucharu Świata. Jako jedyny z Biało-Czerwonych kwalifikacji nie przeszedł Dawid Kubacki.

2025-03-14, 18:07

Koszmar w Vikersund. Kubacki przepadł w kwalifikacjach Raw Air
Dawid Kubacki nie przebrnął kwalifikacji do konkursu w Vikersund . Foto: Matthias Schrader/Associated Press/East News

Skok w piątkowych kwalifikacjach był ważny nie tylko ze względu na awans do konkursu, ale też dlatego, że osiągnięte w nich rezultaty są wliczane do klasyfikacji generalnej cyklu Raw Air, który w tym roku odbywa się na skoczniach Oslo i w Lillehammer.

Kubacki odpadł, Wolny poleciał daleko

Pięciu z sześciu startujących Polaków awansowało do sobotnich zawodów. Ta sztuka nie udała się tylko Dawidowi Kubackiemu. 35-latek nie miał szczególnie korzystnych warunków wietrznych, ale i tak jego skok trudno określić inaczej niż słaby. Na mamucim obiekcie skoczył ledwo 163,5 metra i zajął dopiero 44. miejsce, podczas gdy do zawodów awansowało tylko czterdziestu zawodników.

W konkursie zobaczymy natomiast pozostałych pięciu reprezentantów Polski. Tym razem najlepiej z Biało-Czerwonych spisał się Jakub Wolny, który podczas treningów nie błyszczał, ale w kwalifikacjach popisał się bardzo udanym lotem. 222,5 metra dało mu ostatecznie jedenastą. miejsce w kwalifikacjach. Daleko poleciał także Paweł Wąsek, który wylądował na 216. metrze i zajął 12. pozycję z notą o punkt gorszą od kolegi z reprezentacji.

REKLAMA

Aleksander Zniszczoł osiągnął 212,5 metra, co wystarczyło mu do zajęcia siedemnastej lokaty. Niezłą formę z treningów potwierdził Kamil Stoch, który tym razem skoczył 208 metrów i był dwudziesty pierwszy. Do zawodów zakwalifikował się także Maciej Kot - 187,5 metra dało mu 38. miejsce.

Prevc atakuje pozycję lidera Raw Air

Najlepszy w kwalifikacjach, które toczyły się w dość zmiennych warunkach, był Słoweniec Domen Prevc, który wcześniej dominował na treningach. Skoczył 236 metrów i wyprzedził Austriaka Stefana Krafta (226 m) i swojego rodaka Timiego Zajca (230 m). Siódmy był lider cyklu Raw Air Ryoyu Kobayashi (216,5 m). Japończyk ma już tylko 0,8 punktu przewagi nad Prevcem w klasyfikacji generalnej norweskiego turnieju. Z pewnością Słoweniec przepuści atak na pozycję lidera podczas sobotniego konkursu, który rozpocznie się o godzinie 17.

Klasyfikacja generalna Raw Air (po 4 z 10 serii):

REKLAMA

1. Ryoyu Kobayashi (Japonia) 573,6
2. Domen Prevc (Słowenia) 572,8
3. Karl Geiger (Niemcy) 569,3
4. Andreas Wellinger (Niemcy) 566,9
5. Jan Hoerl (Austria) 554,4
6. Anze Lanisek (Słowenia) 547,6
...
13. Paweł Wąsek (Polska) 514,4
15. Aleksander Zniszczoł (Polska) 506,5
18. Kamil Stoch (Polska) 493,5
20. Jakub Wolny (Polska) 492,9
30. Dawid Kubacki (Polska) 441,9
39. Maciej Kot (Polska) 326,5

Czytaj także:

Źródła: PolskieRadio24.pl, empe

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej