"Dobre wzornictwo i świadkowie czasów". Katowickie neony wracają do łask

- Estetyka to też jakość naszego życia, to, że nie jesteśmy w przestrzeni zabałaganionej, w przestrzeni, która jest zaśmiecona reklamami, a taką przestrzeń w PRL-u nie była. Stąd popularność i chęć zachowania starych napisów, które są dobrze zaprojektowane, a jednocześnie mają wymiar historyczny i sentymentalny oraz wzorniczy - mówił w Polskim Radiu 24 Dominik Tokarski z Fundacji Silesia Neon.

2025-03-27, 13:25

"Dobre wzornictwo i świadkowie czasów". Katowickie neony wracają do łask
Publikacja przybliża historię i znaczenie katowickich neonów.Foto: silesianeon.pl

"Światła miasta. Historia katowickich neonów" to książka poświęcona fenomenowi neonowych reklam, które kształtowały wizerunek Katowic od lat 50. do współczesności.

Dominik Tokarski zwracał uwagę na znaczenie sztuki wizualnej w przestrzeni miejskiej. - Estetyka to też jakość naszego życia, to, że nie jesteśmy w przestrzeni zabałaganionej, w przestrzeni, która jest zaśmiecona reklamami, a taką przestrzeń w PRL-u nie była. Stąd popularność i chęć zachowania starych napisów, które są dobrze zaprojektowane, a jednocześnie mają wymiar historyczny i sentymentalny oraz wzorniczy - zaznaczył.

Posłuchaj

Dominik Tokarski o publikacji "Światła miasta - historia katowickich neonów" 23:07
+
Dodaj do playlisty

- Dojrzeliśmy do chłodniejszej oceny tamtego czasu i niewrzucania do jednego worka wszystkiego, co wtedy powstało. Jeśli chodzi o powstawanie szyldów reklamowych, łącznie z ciekawymi nazwami, to był to okres, który stał na dosyć dobrym poziomie. Mamy świadomość, że ówczesne reklamy są dobrze zaprojektowane, są świadkiem historii, elementem tamtego życia, tak samo jak inne elementy wzornicze wtedy nas otaczające - mówił gość audycji.

Publikacja przedstawia historię neonów w mieście niegdyś mieniącym się setkami reklam tego typu. W treści opisane jest tło historyczne od czasów przedwojennych, przez okres świetności w latach 60. i 70., po nowe realizacje. Zawarte są również informacje o projektowaniu neonów i sposobie ich produkcji, tym, kto je produkował, a także ile kosztowały. Album zawiera kilkaset fotografii archiwalnych oraz zdjęć współczesnych neonów.

REKLAMA

Czytaj także:

***

Audycja: Przestrzeń, design, architektura
Prowadzący: Krzysztof Grzybowski 
Gość:  Dominik Tokarski - Fundacja Silesia Neon
Data emisji: 26.03.2025
Godzina: 22.06 

Źródło: Polskie Radio24/ka/kor

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej