Kluczowy prąd oceaniczny zagrożony? Europie grozi scenariusz jak z filmu

Klimat zachodniej i północnej Europy mogą wkrótce zdominować potężne zimy z siarczystymi śnieżycami, na zmianę z potwornymi upałami w lecie - alarmują klimatolodzy. Wszystko przez globalne ocieplenie, która przyspiesza topnienie lodowców, a w rezultacie może zagrozić prądom oceanicznym.

2025-03-31, 19:06

Kluczowy prąd oceaniczny zagrożony? Europie grozi scenariusz jak z filmu
Naukowcy obawiają się o klimat Europy. Foto: Michal Martinek/ Shutterstock/ MINI SKILLS/Shutterstock

Oceaniczny pas transmisyjny zagrożony? Naukowcy alarmują i ostrzegają

Roztopiony lód arktyczny może osłabić lub nawet spowodować załamanie się południkowego obiegu oceanicznego Atlantyku (AMOC), czyli rozległego systemu prądów oceanicznych na Ziemi - przestrzegają naukowcy z Uniwersytetu w Göteborgu i niemieckiego Instytutu Alfreda Wegenera w opracowaniu cytowanym przez "Daily Mail". AMOC, nazywany "pasem transmisyjnym oceanów", przenosi ciepłą wodę z rejonu tropików na północ. Dzięki temu w Europie, Wielkiej Brytanii i na wschodnim wybrzeżu USA panuje klimat umiarkowany.

Docierając na północ, woda ochładza się jednak i, jako cięższa, spływa na dno i wraca, pod warstwą ciepłej wody, wzdłuż wschodniego wybrzeża USA, na południe, gdzie się ogrzewa i ponownie wraca na północ. Taki cykl może jednak zostać przerwany przez napływ wody z północy. Zanik lodu w rejonach arktycznych może spowodować wypływ słodkiej wody niesionej przez Wir Beauforta, dla której lód stanowił barierę. Zimna woda może wydostać się w kierunku północnego Atlantyku, co może z kolei wpłynąć na AMOC. Naukowcy nie są jednak pewni, że tak się stanie.

Siarczyste zimy w zachodniej Europie. Zdaniem naukowców to możliwe

Jeśli jednak AMOC osłabi się albo załamie, większa część półkuli północnej, w tym Europa i Ameryka Północna, mogą doświadczyć siarczystych mrozów i potężnych śnieżyc. - Wyniki tego badania budzą nasze obawy, że zmniejszanie się pokrywy lodowej w tym rejonie może doprowadzić do punktu krytycznego, w którym nastąpi załamanie się pokrywy AMOC - ocenia autorka badania dr Céline Heuzé cytowana przez "Daily Mail". 

Zdaniem innych badaczy w razie zaniku prądu AMOC klimat północnozachodniej Europy zmieniłby się nie do poznania. Byłoby o kilka stopni zimniej, więc zimy przypominałyby te typowe dla arktycznych części Kanady. Jednocześnie stałby się dużo bardziej surowy, zatem oprócz srogich zim byłyby też upalne lata - przestrzega klimatolog z uniwersytetu w Exeter Tim Lenton. - Groziłoby to też zanikiem monsunów w zachodniej Afryce, co byłoby katastrofą humanitarną oraz zaburzyłoby cykl monsunowy w Indiach, co dotknęłoby około miliarda ludzi. Mogłoby też wpłynąć na pogodę w Amazonii, a więc na tamtejszą bioróżnorodność - dodaje naukowiec.

REKLAMA

Czytaj także: 

Naukowcy przypuszczają też, że AMOC bardzo osłabł, lub zanikł całkowicie, przy okazji ostatniego zlodowacenia. Badania pokazują też, że tempo biegu układu prądów AMOC zwalnia i może on zaniknąć w ciągu kolejnych kilku dekad.


Źródło: "Daily Mail"/PBS/PolskieRadio24.pl/mbl/kor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej