Nowa ustawa wiatrakowa. Tańszy prąd i sprawiedliwa transformacja

W rozmowie z Mikołajem Gumulskim z Greenpeace Polska na antenie Polskiego Radia 24  omówiono kluczowe zmiany w przepisach dotyczących energetyki wiatrowej na lądzie. 

2025-03-22, 16:00

Nowa ustawa wiatrakowa. Tańszy prąd i sprawiedliwa transformacja
Nowa ustawa wiatrakowa zniosła zasadę 10H. Foto: Shutterstock/engel.ac

Nowe regulacje to przełomowy krok w kierunku tańszej, czystszej i bardziej dostępnej energii. Po latach ograniczeń rząd znosi zasadę 10H, a minimalna odległość turbin od zabudowań zostaje zmniejszona z 700 do 500 metrów. Otwiera to drogę do nowych inwestycji i przyspiesza sprawiedliwą transformację energetyczną.


Posłuchaj

Mikołaj Gumulski o nowej ustawie wiatrakowej (Temat dnia) 24:45
+
Dodaj do playlisty

 

Cena energii

Dla Polek i Polaków oznacza to przede wszystkim niższe rachunki za prąd. Nowe elektrownie wiatrowe pozwolą na produkcję taniej energii, co w dłuższej perspektywie przełoży się na niższe ceny prądu. Co więcej, zgodnie z nowymi przepisami 10 proc. energii wyprodukowanej przez farmy wiatrowe trafi bezpośrednio do lokalnych społeczności na preferencyjnych warunkach.

  • Gościem Marka Klapy w Polskim Radiu 24 (sobota 22.03, godz. 12.15) był Mikołaj Gumulski z Greenpeace Polska.

Samorządy również skorzystają na zmianach. Gminy, takie jak Potęgowo, już teraz pokazują, jak może wyglądać dobrze przeprowadzona transformacja energetyczna, w której energia z wiatru może dodatkowo finansować rozwój infrastruktury, modernizację szkół, przedszkoli czy budowę dróg.

REKLAMA

Miejsca pracy

Kluczowym aspektem zmian jest rynek pracy. Rozwój sektora energii odnawialnej może stworzyć nawet 200 tysięcy nowych miejsc pracy – ponad dwa razy więcej niż obecnie zatrudnia górnictwo. Inwestycje w farmy wiatrowe i fotowoltaikę przyciągną specjalistów, inżynierów i techników, dając im stabilne zatrudnienie w przyszłościowej branży.

Wiatr i słońce to dziś najtańsze i najszybsze w rozwoju źródła energii. Nawet po uwzględnieniu kosztów bilansowania systemu, odnawialne źródła energii pozostają 2-3 razy tańsze od gazu i węgla. Co więcej, energetyka wiatrowa na lądzie ma najmniejszy wpływ na środowisko w całym swoim cyklu życia – od wydobycia surowców, przez produkcję i eksploatację turbin, aż po ich recykling.

Nowa ustawa, chociaż mocno spóźniona jest kluczowym krokiem ku niezależności energetycznej, czystszemu powietrzu i sprawiedliwej transformacji.

Źródło: Polskie Radio 24

REKLAMA


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej