Śmierć 8-letniej dziewczynki. Wraca niebezpieczna choroba

W Teksasie zmarło drugie dziecko, u którego zdiagnozowano odrę. Od końca stycznia zachorowało ponad 480 osób. Minister zdrowia USA, Robert F. Kennedy Jr., od dawna sceptyczny wobec szczepień, w reakcji na pierwszy przypadek śmierci z powodu odry w lutym skomentował, że takie epidemie są powszechne.

2025-04-07, 07:22

Śmierć 8-letniej dziewczynki. Wraca niebezpieczna choroba
Szczepienie (zdj. poglądowe). Foto: East News/ Mateusz Kotowicz

Epidemia odry w Teksasie. Nie żyje kolejne dziecko

"Z głębokim smutkiem informujemy, że zmarło dziecko w wieku szkolnym, u którego niedawno zdiagnozowano odrę i było leczone w szpitalu z powodu powikłań. Co należy podkreślić, dziecko nie było szczepione przeciwko odrze i nie miało żadnych znanych chorób współistniejących. Uwydatnia to znaczenie szczepień" - przekazał rzecznik szpitala UMC Health System w Lubbock, Aaron Davis. "New York Times" podał, że ofiarą jest 8-letnia dziewczynka, która zmarła na "niewydolność płuc spowodowaną odrą". Jest to drugi potwierdzony w Ameryce przypadek śmierci z powodu odry w ciągu ostatniej dekady.

Epidemia odry w Teksasie. Reakcja rządu

Zdaniem portalu Axios skłoniło to ministra zdrowia USA Roberta F. Kennedy'ego Jr. do odwiedzenia Teksasu. NBC News poinformowało, że Kennedy planował wziąć udział w pogrzebie dziecka zaplanowanym na niedzielę. Z kolei według Reutersa Kennedy, znany ze swojego sceptycyzmu wobec szczepionek, w reakcji na pierwszy zgon z powodu odry w lutym skomentował, że tego rodzaju epidemie są powszechne.

Epidemia odry w Teksasie. Szczepienia

Zdaniem niektórych przeciwników szczepień, decyzja o ich przyjęciu powinna być kwestią osobistego wyboru. Narastający sceptycyzm wobec szczepień doprowadził jednak do sytuacji, w której osoby nieszczepione lub niedostatecznie szczepione stanowią podatny grunt dla rozprzestrzeniania się infekcji. "Pediatrzy i inni lekarze sprzeciwiają się wahaniom dotyczącym szczepionek i ostrzegają rodziców, że witamina A i inne suplementy zachwalane przez krytyków szczepionek nie chronią dzieci przed wysoce zaraźliwą i potencjalnie śmiertelną chorobą" – zauważył Reuters.

Departament stanu ds. usług zdrowotnych (DSHS) w Teksasie powiadomił w piątek o 59 nowych przypadkach odry w ciągu trzech dni. Stanowi to wzrost o 15 proc. i składa się łącznie na 481 (od końca stycznia) przypadków choroby w tym stanie. Zakażenia na odrę zgłoszono też m.in. w Nowym Meksyku, Oklahomie i Kolorado. W czwartek amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) poinformowały o tygodniowym wzroście liczby przypadków odry w całym kraju o 124. W 2024 roku w USA zarejestrowano ich łącznie 285. Zgodnie z danymi CDC, 97 proc. przypadków odry w USA dotyczy osób nieszczepionych lub tych, których status szczepienia jest nieznany.

REKLAMA

Czytaj także:

Źródło: PAP/nł/kor


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej