KE planuje cła odwetowe, ale wysyła sygnały ws. negocjacji

Komisja Europejska zaproponowała 25-procentowe cła na towary ze Stanów Zjednoczonych. To spodziewana decyzja w reakcji na obowiązujące od połowy marca amerykańskie cła na stal i aluminium z Europy.

Beata Płomecka

Beata Płomecka

2025-04-08, 07:05

KE planuje cła odwetowe, ale wysyła sygnały ws. negocjacji
Unijny komisarz ds. handlu Marosz Szefczowicz w rozmowie z Ursulą von der Leyen. Foto: PAP/EPA/RONALD WITTEK

Wartość produktów z cłami UE to 20 miliardów euro

Komisja rozesłała swoje propozycje do unijnych stolic. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka widziała ten dokument. Zawiera on listę około 1700 amerykańskich produktów, które mają być obłożone 25-procentowymi cłami, i tylko około 50 produktów, które mają być obłożone cłami 10-procentowymi. W sumie ich wartość, jak usłyszała brukselska korespondentka Polskiego Radia, to prawie 20 miliardów euro. Ostateczna decyzja państw członkowskich w tej sprawie ma zapaść pojutrze.

Choć Unia wysyła pojednawcze sygnały do Stanów Zjednoczonych i gotowa jest do negocjacji, to cła odwetowe za te na stal i aluminium zapowiadała już wcześniej. Uderzają one w ikoniczne produkty z USA, ze stanów, które głosowały na Donalda Trumpa. Na liście są między innymi: motocykle, jachty, jeansy, ubrania, rubiny, szafiry i szmaragdy, a także srebro czy soki owocowe, orzechy, mięso i soja.

Bez ceł na alkohole. Zbliża się decyzja państw

Natomiast zgodnie z zapowiedziami z tej listy wykreślony został burbon z Kentucky. Apelowały o to Francja, Hiszpania i Włochy, które eksportują swoje alkohole na amerykański rynek. Kraje te obawiały się bowiem, że prezydent USA spełni swoje groźby i nałoży na nie 200-procentowe cła.

Posłuchaj

KE zaproponowała 25-procentowe cła na towary z USA - Beata Płomecka (IAR) 0:50
+
Dodaj do playlisty

Jest niemal pewne, że pojutrze większość unijnych krajów zagłosuje za tymi cłami i pierwsza część z nich wejdzie w życie w połowie tego miesiąca, a druga w przyszłym. Unia nie spieszy się natomiast z działaniami odwetowymi za amerykańskie cła na samochody i te zapowiedziane w ubiegłym tygodniu tak zwane wzajemne. Wspólnota liczy bowiem cały czas na negocjacje z USA. Ponowiła też dziś ofertę wobec Stanów Zjednoczonych – zerowe stawki na eksport oraz import samochodów i takich towarów przemysłowych jak chemikalia, produkty farmaceutyczne, plastik czy maszyny.

REKLAMA

Czytaj także:

Źródło: Polskie Radio/Beata Płomecka/pg/kor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej