Dożywocie za wypadek pod wpływem alkoholu? Polacy są za
Polacy są za dożywotnią karą więzienia dla pijanych kierowców, którzy spowodują wypadek ze skutkiem śmiertelnym - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badań Pollster na zlecenie dziennika "Super Express". Takie rozwiązanie poparło aż 72 proc. badanych. Obecny wymiar kary jest dużo niższy.
2025-04-09, 08:58
72 proc. badanych za karą dożywotniego więzienia
Instytut Badań Pollster zapytał Polaków czy w ich opinii "spowodowanie śmiertelnego wypadku będąc pod wpływem alkoholu powinno być zagrożone dożywotnią karą więzienia". 72 proc. ankietowanych odpowiedziała twierdząco. Odmiennego zdania było 17 proc. badanych. 11 proc. wskazało odpowiedź "nie wiem" lub "nie mam zdania". Sondaż wykonano 31 marca i 1 kwietnia na próbie 1007 dorosłych Polaków.
"Aktualnie, jeśli następstwem wypadku jest śmierć innej osoby albo ciężki uszczerbek na jej zdrowiu, sprawca, który był pod wpływem alkoholu podlega karze więzienia od 6 miesięcy do lat 8" - wskazał "SE".
Propozycja zaostrzenia przepisów. "Zabójstwo drogowe"
Po serii tragicznych wypadków, które miały miejsce w zeszłym roku Ministerstwo Sprawiedliwości wyszło z propozycją wprowadzenia do kodeksu pojęcia "zabójstwa drogowego". Rządowy projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z poprawą bezpieczeństwa ruchu drogowego został na początku lutego skierowany przez resort do opiniowania.
Posłowie Prawa i Sprawiedliwości zaproponowali wprowadzenie do Kodeksu karnego przepisu, w myśl którego: kto prowadząc pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, nie licząc się ze skutkami swojego czynu powoduje śmierć człowieka: będąc w stanie nietrzeźwości lub będąc pod wpływem środka odurzającego lub w wyniku prowadzenia pojazdu bez posiadania uprawnień albo pomimo cofnięcia uprawnień do kierowania pojazdem, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 12 albo karze dożywotniego pozbawienia wolności.
REKLAMA
Propozycja zakładała również, że jazda pojazdem mechanicznym bez wymaganych uprawnień albo pomimo cofnięcia uprawnień będzie podstawą do jego przepadku. Prowadzenia bez wymaganych uprawnień albo pomimo cofnięcia uprawnień pojazdu mechanicznego w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym miałoby być zagrożone pozbawieniem wolności do lat 3.
Na początku marca Sejm opowiedział się za odrzuceniem w pierwszym czytaniu projektu PiS dotyczącego tzw. zabójstwa drogowego. Zgodnie z projektem nowa kategoria przestępstwa, czyli zabójstwo drogowe zagrożone miało być karą nie krótszą niż 12 lat więzienia.
Czytaj także:
- Utrudnienia na A4. W Katowicach zderzyło się pięć aut
- Wypadek na Śląsku. Kierowcę do szpitala zabrał śmigłowiec, z auta niewiele zostało
- Śmiertelny wypadek na S8. Utrudnienia w Warszawie
Źródło: PAP/pm
REKLAMA