Polacy znów odkładają rozliczenia PIT. Czasu coraz mniej
Większość Polaków wciąż czeka z rozliczeniem podatków, zostawiając to na ostatnią chwilę. Urząd Skarbowy wielu z nich rozliczy automatycznie, ale lepiej sprawdzić zeznanie samodzielnie.
2025-04-10, 08:49
Zgodnie z danymi Ministerstwa Finansów, które uzyskał serwis Business Insider, do 7 kwietnia za pomocą usług Twój e-PIT i e-Deklaracje (dane z e-Deklaracji za 31 marca) rozliczyło się łącznie nieco ponad 10 mln podatników z 24 mln, którzy powinni to zrobić. Czas na rozliczenie zbliża się do końca, bo ostateczny termin to 30 kwietnia.
Skarbówka rozlicza automatycznie, ale i tak warto sprawdzić zeznanie
Wielu podatników, w zasadzie, nie musi niczego robić z zeznaniem podatkowym. Osoby składające PIT-36, PIT-37 i PIT-38 mają przygotowane przez urzędników zeznanie i jeżeli niczego z nim nie zrobią, zostanie ono automatycznie zaakceptowane 30 kwietnia. Warto jednak do niego zajrzeć i nie zostawiać wszystkiego urzędowi.
Po pierwsze, dobrze jest sprawdzić, czy w zeznaniu znalazły się wszystkie dochody. Mimo grożących kar zdarza się, że pracodawcy spóźniają się z wysłaniem PIT-4R do urzędów skarbowych i PIT-11 do pracowników. Takie dochody mogły być nieuwzględnione w przygotowanym 15 lutego dokumencie, a urzędu skarbowego nie będzie później interesował fakt, kto zawinił.
Takie przypadki są rzadkie, ale jeżeli ma się dochody z więcej niż jednego źródła - warto to sprawdzić.
REKLAMA
Po drugie, w zeznaniu może być nadpłata lub niedopłata podatku (albo bilans na zero). W przypadku niedopłaty podatnik musi zapłacić urzędowi skarbowemu jej kwotę - spóźnienie się z wpłatą oznacza później konieczność zapłaty odsetek. I nie tylko.
A w przypadku nadpłaty, lepiej jest wysłać zeznanie wcześniej. Przy dużej kumulacji zeznań nadpłaty mogą nie być wysyłane od ręki. Tymczasem osoby, które rozliczały się w lutym, często dostawały zwrot podatku w ciągu doby lub dwóch dni.
Po trzecie, urząd mógł nie uwzględnić w zeznaniu wszystkich przysługujących ulg. Dlatego warto sprawdzić zeznanie przed wysłaniem. Szczególnie że w przypadku ulg niedopłata i konieczność zapłaty podatku może przemienić się w nadpłatę i zwrot.
Nie wszyscy będą rozliczeni automatycznie - przedsiębiorcy muszą dokonać zmian w swoich zeznaniach podatkowych. Również zeznanie PIT-28 (obejmującego ryczałtowy podatek od najmu) trzeba zaakceptować ręcznie.
REKLAMA
1,5 proc. podatku na organizacje pożytku publicznego
Kolejnym powodem, dla którego warto rzucić okiem na zeznanie, jest 1,5 proc. podatku, które można przekazać wybranej organizacji mającej status OPP. Domyślnie będzie to (o ile istnieje nadal i ma nadal status OPP) ta sama organizacja, co rok wcześniej. Ale można ją zmienić i przekazać środki na inny cel.
Można też tego nie robić, wówczas cały podatek trafi do budżetu państwa.
Czytaj także:
- Podatki seniora. Komu i kiedy należy się ulga?
- Ulga rehabilitacyjna 2025: zasady, limity i sposób odliczenia
- Podatek PIT będzie można zapłacić kartą. Skarbówka bliżej podatnika
Źródło: Business Insider/MF/AM/kor
REKLAMA