Myszy oglądały YouTube. Pomogły stworzyć szczegółową mapę mózgu
Przełomowe odkrycie z zakresu neuronautyki. Naukowcy z Seattle stworzyli najbardziej szczegółową, jak do tej pory, mapę mózgu ssaka. W pobranej od myszy próbce kory mózgowej odnaleziono 4 km sieci neuronowej, 100 tys. komórek nerwowych i aż 500 milionów synaps.
2025-04-10, 15:55
Przełomowe odkrycie. "Myszy oglądały YouTube"
Autorami odkrycia są naukowcy z projektu MICrONS. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie naukowym "Nature". Żeby stworzyć mapę mózgu, naukowcy najpierw zarejestrowali aktywność mózgu myszy podczas oglądania filmów na YouTube - podaje brytyjski dziennik "The Times". To pozwoliło zaobserwować, w jaki sposób różne sieci komórek wchodzą w interakcje. Następnie pokroili tkankę na 25 tys. warstw, z których każda miała zaledwie 1/400 szerokości ludzkiego włosa, i zeskanowali je za pomocą mikroskopów elektronowych o dużej mocy. W kolejnym kroku obrazy zostały przekształcone w model 3D przy użyciu sztucznej inteligencji. Model ukazuje nie tylko strukturę, ale również funkcję - pokazuje, które komórki mózgu komunikują się i w jaki sposób.
- Wewnątrz tej maleńkiej plamki znajduje się wspaniały las połączeń, w którym funkcjonują zasady, które dopiero zaczynamy rozumieć - powiedział dr Clay Reid z Allen Institute for Brain Science w Seattle, jeden z liderów projektu MICrONS. - Badając, jak funkcjonuje kora mózgowa w mózgu myszy, możemy dokonywać nowych odkryć na temat jak działają nasze własne mózgi - dodał dr Forrest Collman, również z Allen Institute.
Badanie może pomóc neurologom. Google Maps dla mózgu
REKLAMA
- Wyobraźmy sobie coś w rodzaju Google Maps dla mózgu, gdzie widać nie tylko główne autostrady, ale każdą małą uliczkę, każdy dom, każdy pokój w każdym domu, a nawet każde drzwi i okno - wyjaśnił dr Collman chcąc zobrazować poziom odkrycia. - Podobnie jak ludzie używają Google Maps, żeby znaleźć najlepszą trasę z punktu A do punktu B, a nawet sprawdzić, czy trasa w ogóle istnieje, ten rodzaj szczegółowej mapy mózgu pozwala naukowcom sprawdzić, czy dwa neurony są połączone i gdzie dokładnie te połączenia występują - dodał. Naukowcy uważają, że możliwość mapowania i badania wewnętrznej sieci mózgu na tym poziomie może w dalszej perspektywie pomóc w leczeniu chorób neurologicznych, takich jak choroba Alzheimera, Parkinsona, schizofrenia czy autyzm.
Czytaj także:
- Niezwykłe odkrycie w Portugalii. Może wywrócić do góry nogami świat botaniki
- Odległe zakątki Układu Słonecznego już nie takie odległe. Pomógł teleskop Hubble'a
- Nowość w walce z depresją. Pomoże chatbot ze sztuczną inteligencją
Źródło: The Times/pm/kor
REKLAMA