Senator Lewicy krytykuje Biejat. "Dziwna koalicja z PiS"

- Lewica wpisuję się w narrację, że Polski Ład za czasów PiS był znakomitym posunięciem. Nie zgadzam się z tym. Podwyższanie tantiem na rzecz skarbu wobec mikroprzedsiębiorców było  błędem - mówił w Polskim Radiu 24 senator Lewicy Piotr Woźniak.  

2025-04-10, 18:47

Senator Lewicy krytykuje Biejat. "Dziwna koalicja z PiS"
Kandydatka Lewicy w wyborach prezydenckich Magdalena Biejat chce przekonać prezydenta do zawetowania nowelizacji ustawy o obniżce składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Foto: PAP/Rafał Guz
  • Gościem Marcina Zawady w audycji "Rozmowa Polskiego Radia 24" w czwartek (10.04) o godz. 17.33 był senator Lewicy Piotr Woźniak. 

Szefowa Kancelarii Prezydenta potwierdziła, że odbędzie się spotkanie Andrzeja Dudy zarówno z kandydatką Lewicy Magdaleną Biejat, jak i z Adrianem Zandbergiem, kandydatem partii Razem w wyborach prezydenckich. Biejat chce przekonać prezydenta do zawetowania nowelizacji ustawy o obniżce składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, jeśli ta przejdzie przez parlament.


Posłuchaj

Piotr Woźniak gościem Marcina Zawady (Rozmowa Polskiego Radia 24) 15:25
+
Dodaj do playlisty

 

Jednak zdaniem gościa Polskiego Radia 24 pomysł spotkania jest "nieroztropny". - Ustawa znalazła większość w Sejmie. W Sejmie powstała też dziwna koalicja w tej sprawie - PiS-Lewica. O zgrozo, nawet niektórzy ministrowie z Lewicy zagłosowali przeciwko swojemu rządowi. Doszło do uwiarygodnienia PiS. Chodzi o pójście do prezydenta, który kończy kadencję i nigdy nie wzmacniał Lewicy, o mówienie o niegotowym jeszcze projekcie, który nie trafił jeszcze do Senatu. Nie znamy jeszcze finalnego kształtu ustawy, a już dziś w czambuł się go potępia -powiedział Piotr Woźniak. 


Senator Lewicy podkreślił, że tzw. Polski Ład autorstwa PiS przyczynił się do zamknięcia 600 tys. małych przedsiębiorstw. - Lewica wpisuję się teraz w narrację, że było to znakomite posunięcie. Nie zgadzam się z tym. Podwyższanie tantiem na rzecz skarbu wobec mikroprzedsiębiorców było  błędem. W Lewicy panuje przekonanie, że wszyscy przedsiębiorcy są bogaczami, którzy raz w miesiącu jeżdżą na wczasy i mają luksusowe samochody. Tak nie jest. Jeżeli chcemy mówić o większych nakładach na służbę zdrowia, to nie uda nam się to bez przedsiębiorców. To oni tworzą PKB i bazę podatkową. Gdy państwo ich zajedzie, to wpływy podatkowe będą mniejsze i na koniec obciąży to polskich podatników - tłumaczył Woźniak.      

REKLAMA

Uchwalona przez Sejm nowela ustawy zakłada obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Zmiana ma kosztować 4,6 mld zł, wejdzie w życie od początku 2026 r. Według resortu finansów na reformie ma skorzystać ok. 2,5 mln przedsiębiorców, ale NFZ na tym nie ucierpi. Senat ma zająć się nowelą na posiedzeniu zaplanowanym na 23 i 24 kwietnia.

Źródło: Polskie Radio 24/jt

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej