Trybunał ds. zbrodni w Ukrainie coraz bliżej. Znamy szczegóły
W przyszłym miesiącu ma zapaść decyzja ustanawiająca trybunał do spraw zbrodni agresji Rosji przeciwko Ukrainie - usłyszała brukselska korespondentka Polskiego Radia. Z ustaleń Beaty Płomeckiej wynika, że zostały uzgodnione warunki stworzenia trybunału, który będzie funkcjonował w ramach Rady Europy.
2025-04-11, 08:39
Nowy organ przy Radzie Europy.
Ustalono, że prezydent Rosji Władimir Putin nie będzie sądzony zaocznie za zbrodnie agresji. To samo dotyczy premiera i ministra spraw zagranicznych. Ściganie Putina nie będzie więc możliwe, dopóki będzie prezydentem Rosji, chyba że sam pojawi się w trybunale, co wydaje się mało prawdopodobne.
Według unijnych dyplomatów to kompromis wypracowany przez państwa Rady Europy. W prace ustanawiające trybunał mocno zaangażowała się Unia Europejska. Prokuratorzy unijnych krajów, w tym Polski, od trzech lat gromadzą dowody zbrodni agresji Rosji.
Kolejny trybunał w Hadze
Trybunał będzie się mieścił w Hadze, gdzie ma już wprawdzie siedzibę Międzynarodowy Trybunał Karny, ale ten jest władny osądzać zbrodnie przeciwko ludzkości, zbrodnie ludobójstwa. Nie ma natomiast jurysdykcji, by ścigać zbrodnie agresji.
Są plany, by 9 maja, w Dniu Europy, w Kijowie doszło do podpisania jednej z umów ustanawiających trybunał, a kilka dni później Komitet Ministrów Rady Europy ma zatwierdzić jego utworzenie. Chęć udziału w pracach trybunału zgłosiły Kanada i Japonia. Nie są nim natomiast zainteresowane obecne władze Stanów Zjednoczonych.
REKLAMA
- Ambasadorka USA w Ukrainie rezygnuje ze stanowiska
- Departament Stanu USA ujawnia szczegóły negocjacji z Rosją. Dotyczyły dyplomatów
- Koniec amerykańsko-rosyjskich negocjacji. Enigmatyczne oświadczenie
Źródło: Polskie Radio/Beata Płomecka/egz/kor
REKLAMA