Trwają prace nad zmianami z 800 plus. Nie każdy będzie mógł je pobierać

MSWiA chce zmian w 800 plus dla obcokrajowców. Ma być ściśle powiązane z aktywnością zawodową i wypełnianiem obowiązku szkolnego. Są obawy, że może to w przyszłości dotyczyć też Polaków.

Andrzej Mandel

Andrzej Mandel

2025-04-11, 10:01

Trwają prace nad zmianami z 800 plus. Nie każdy będzie mógł je pobierać
MSWiA chce zabierać bezrobotnym Ukrainkom 800 plus. Foto: PAP/Radek Pietruszka

Na początku stycznia kandydat KO/PO na prezydenta Rafał Trzaskowski zasugerował, że należy wprowadzić zmiany w 800 plus dla dzieci z Ukrainy. Według Trzaskowskiego należy powiązać wypłaty z aktywnością zawodową - obywatele Ukrainy, mający prawo pobytu w Polsce, mieliby je otrzymywać wtedy, gdy "pracują i płacą podatki". 

Obecnie cudzoziemcy (chodzi głównie o obywateli Ukrainy) muszą jedynie legalnie przybywać z dziećmi na terenie Polski, by przysługiwało im 800 plus. Kandydat KO chciał, aby to się zmieniło, a poparł go premier Donald Tusk. 

MSWiA pracuje nad zmianą przepisów

Po wypowiedziach Trzaskowskiego i Tuska ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk (Lewica) jasno powiedziała, że w jej ministerstwie nie trwają żadne prace nad zmianami w przepisach i nie ma także w ogóle takich planów. Okazuje się jednak, że takie prace trwają w resorcie spraw wewnętrznych. Według dziennika "Fakt" prace się już zakończyły i projekt niedługo zostanie upubliczniony. 

"Projekt ustawy dotyczący m.in. zmian w wypłacie 800 plus dla cudzoziemców oczekuje na wpis do rządowego wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów" - przekazało MSWiA gazecie.

REKLAMA

Proponowane zmiany zawierają powiązanie prawa do 800 plus z aktywnością na rynku pracy, czyli mówiąc wprost - niepracującym obywatelom Ukrainy (a głównie obywatelkom, bo to one najczęściej przebywają poza Ukrainą z dziećmi) 800 plus będzie zabierane, gdy trafią na bezrobocie. Ponadto świadczenie powiązane ma też być z realizacją obowiązku szkolnego, a ZUS ma zyskać możliwość lepszego sprawdzania, czy świadczeniobiorcy faktycznie mieszkają w Polsce. 

Resort pracy na "nie"

Z kierowanego przez Lewicę ministerstwa dochodzą sygnały, że zmiany proponowane przez MSWiA są zbędne. Po pierwsze, obowiązujące przepisy już przewidują utratę świadczenia w przypadku pobytu poza Polską dłużej niż 30 dni. Do tego od 1 czerwca 2025 wchodzi w życie prawo, które wiąże świadczenie 800 plus dla uchodźców wojennych z Ukrainy z realizacją obowiązku szkolnego. 

Pomysł polityków Platformy Obywatelskiej rodzi też obawy, że powiązanie prawa do 800 plus z pracą dla Ukraińców z czasem zostanie rozciągnięte też na wszystkich uprawnionych. Pomysły takie pojawiały się wśród polityków PO jeszcze przy wprowadzaniu tego świadczenia niemal 10 lat temu. Według komentatorów realizacja pomysłu Rafała Trzaskowskiego może wywołać więc kolejny konflikt w koalicji rządowej. 

Czytaj także: 

Źródło: Fakt/AM/kor

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej