Działa jak Ozempic, ale jest w tabletce. To może być przełom w leczeniu otyłości

Producent Mounjaro (konkurenta Ozempicu) przeprowadził pomyślne testy tabletek na odchudzanie. Ogłoszono, że pacjenci stracili średnio 7,3 kg wagi w ciągu 10 miesięcy. 

2025-04-17, 20:50

Działa jak Ozempic, ale jest w tabletce. To może być przełom w leczeniu otyłości
Tabletki mogą zastąpić zastrzyki odchudzające. Foto: Shutterstock/MillaF/Mish.El

Tabletki na odchudzanie. Działają jak Ozempic?

Eli Lilly, koncern farmaceutyczny stojący za Mounjaro, ogłosił w czwartek wyniki testów klinicznych tabletek na odchudzanie. Mają one być alternatywą dla popularnych preparatów takich jak, Mounjaro, Wegovy czy Ozempic, podawanych w formie zastrzyków. Badaniu klinicznemu poddano orforglipron, który można podawać w tabletkach, w przeciwieństwie do tirzepatydu (Mounjaro) czy semaglutydu (Ozempic, Wegovy).

Oprócz utraty nadmiarowej masy ciała, pacjenci uzyskali także dodatkowe korzyści. Wyniki poziomu cukru we krwi sugerują, że orforglipron jest również obiecującym lekiem na cukrzycę typu 2. Co oznacza, że działa podobnie do semaglutydu i tirzepatydu, które również pomagają kontrolować poziom cukru. W wypadku preparatów opartych na semaglutydzie i tirzepatydzie efekt odchudzający jest de facto efektem ubocznym - preparaty te były opracowane jako leki na cukrzycę typu 2. 

"Jesteśmy zadowoleni, że nasz najnowszy lek spełnia nasze oczekiwania dotyczące bezpieczeństwa i tolerancji, kontroli glikemii i utraty wagi" - skomentował wyniki badania klinicznego David A. Ricks, dyrektor generalny Eli Lilly, cytowany przez dziennik "The Sun". 

Jak działają leki na odchudzanie? Są efekty uboczne

Orforglipron, tak jak semaglutyd i tirzepatyd, jest antagonistą receptora GLP-1 i może w efekcie naśladować działanie hormonu GLP-1. Dzięki temu po zażyciu leku mózg otrzymuje informację, że żołądek jest pełen i trzeba uwolnić insulinę, która rozkłada cukier we krwi. To pozwala kontrolować poziom cukru i łaknienie - wyłączane są ten sposób sygnały głodu.

REKLAMA

Badanie przeprowadzono na 559 otyłych osobach mających cukrzycę typu 2., w zależności od przyjmowanej dawki uzyskiwały one od 5 do 8 procent spadku masy ciała. Pacjenci przyjmujący placebo stracili 1,6 proc. masy ciała. 

Najczęstszym niepożądanym skutkiem ubocznym u pacjentów była biegunka, która pojawiła się u 20 proc. pacjentów. Niektórzy skarżyli się też na mdłości, ból brzucha, wzdęcia i nudności. Podobne objawy niepożądane występują u pacjentów biorących Mounjaro czy Ozempic. 

Tabletka działa, jak przyznaje koncern Eli Lilly, mniej skutecznie niż zastrzyki. Ma jednak kilka przewag nad skuteczniejszymi preparatami. Po pierwsze, jest łatwiejsza do przyjmowania przez pacjentów. Po drugie, jest zdecydowanie prostsza w produkcji i przechowywaniu. Po trzecie, jest także tańsza w produkcji, transporcie i podawaniu. 

Testy kliniczne to dopiero wstęp do wprowadzenia preparatu na rynek. 

REKLAMA

Czytaj także: 

Źródło: The Sun/Eli Lilly/AM

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej