Ozempic pomaga też w innych chorobach? Zaskakujące doświadczenia pacjentów
Czy Ozempic może być eliksirem na o wiele więcej schorzeń? Oficjalnych badań potwierdzających tę tezę nie ma, ale niektórzy lekarze przepisują ten preparat dla cukrzyków także na inne choroby, w tym w profilaktyce nowotworów i leczeniu nałogów. Zaskakujące skutki zażywania specyfiku zgłaszają także sami pacjenci - donosi "New York Post".
2024-11-12, 16:20
Ozempic to lek wprowadzony na rynek w 2017 jako środek na cukrzycę u dorosłych. Cztery lata później został zatwierdzony do użytku przez amerykańskich lekarzy jako środek na otyłość. Przepisywany jest na receptę.
Są jednak medycy, którzy z powodzeniem stosują Ozempic u pacjentów z innymi schorzeniami - pisze "New York Post". Cytowana przez portal endokrynolog dr Caroline Messer chwali jego skuteczność w leczeniu bezdechu sennego, stłuszczenia wątroby, czy nawet zbyt wysokiego cholesterolu.
Okazuje się także, że pacjenci na Ozempicu wskazywali, że jego stosowanie zmniejszało u nich głód alkoholu, narkotyków i nikotyny. Być może więc Ozempic jest skuteczny także w walce z uzależnieniami.
Niewykluczone także, że Ozempic pomoże także leczyć choroby zwyrodnieniowe stawów oraz zapobiegać demencji, chorobom skóry, udarom i niektórym rodzajom nowotworu.
REKLAMA
Oszukiwanie organizmu
Wiele z tych schorzeń wynika z nadmiaru tkanki tłuszczowej w organizmie - zauważa "NY Post". Tymczasem Ozempic należy do grupy leków symulujących wytwarzanie w organizmie hormonu GLP-1, naturalnie powstającego po jedzeniu. Stwarza więc uczucie sytości i tym samym jest skuteczny w walce z otyłością - analizuje gazeta.
"Otyłość powoduje przewlekły stan zapalny o niewielkim nasileniu" - zaznacza portal i dodaje, że leki z grupy GLP-1 "redukują stopień stanu zapalnego w organizmie poprzez stymulację utraty wagi, interakcje z komórkami układu odpornościowego, a także redukcję komórek tłuszczowych".
Dalsze prace i ostrzeżenie producenta
Producent Ozempicu, Novo Nordisk, przyznaje, że jego naukowcy pracują nad terapią chorób układu krwi, hemofilii, zaburzeń wzrostu i niealkoholowego stłuszczeniowego zapalenia wątroby.
Firma ostrzega jednocześnie, że decyzje o wyborze tej czy innej metody leczenia należy podejmować po konsultacji z lekarzem i w czasie terapii być pod jego opieką. Przestrzega też przed stosowaniem preparatu niezgodnie z zaleceniami.
REKLAMA
Ozempic został okrzyknięty "cudownym lekiem", jednak niektórzy pacjenci skarżą się na skutki uboczne, w tym nudności, wymioty, biegunkę i bóle brzucha. Pojawiają się też badania, które wskazują, że przyjmowanie specyfiku może mieć związek z częstszym występowaniem depresji i myśli samobójczych.
Czytaj także:
- 36 kg mniej po Ozempicu. Rewolucyjny lek czy zagrożenie?
- Sfałszowany Ozempic w legalnym łańcuchu dystrybucji w UE. Ostrzeżenie GIF
nypost.com, polskieradio24.pl/ mbl
REKLAMA