Nowe badania na temat Ozempicu. "Może zmniejszać ryzyko nowotworów"

Najnowsze badania amerykańskich naukowców wskazują, że Ozempic - popularny lek na cukrzycę typu 2. może zmniejszać ryzyko nowotworów.

2024-07-06, 16:20

Nowe badania na temat Ozempicu. "Może zmniejszać ryzyko nowotworów"
Nowe badania dot. Ozempicu. Foto: shutterstock

W ostatnim czasie gwałtownie wzrosła popularność Ozempicu i Wegovy. Preparat jest przepisywany osobom chorym na cukrzycę typu 2., ale może też pomóc w leczeniu otyłości.

Amerykańscy naukowcy z Case Western Reserve University w Ohio, którzy przeprowadzili badania, wskazują, że leki te mogą również zmniejszać ryzyko występowania nowotworów związanych z wagą - trzustki, nerki, jajnika, przełyku, piersi, jelita grubego, macicy, pęcherzyka żółciowego czy żołądka.

Wyniki badań zostały opublikowane w JAMA Network Open. Miesięczniku wydawanym przez Amerykańskie Towarzystwo Medyczne (American Medical Association). 

Hormon GLP-1 lepszy od insuliny?

Substancją aktywną Ozempicu jest semaglutyd. Mechanizm działania tego innowacyjnego preparatu polega na naśladowaniu działania hormonu glukagonopodobnego 1 (GLP-1), który jest naturalnie wytwarzany przez jelito cienkie w reakcji na spożywany posiłek.

REKLAMA

W artykule opublikowanym w JAMA Network Open naukowcy wskazują między innymi, że "w porównaniu z insuliną, przyjmowanie GLP-1 zmniejsza ryzyko wystąpienia 10 z 13 nowotworów związanych z otyłością".

Jak czytamy, u osób przyjmujących insulinę występowało ponad dwa razy większe prawdopodobieństwo zdiagnozowania raka trzustki, jelita grubego, pęcherzyka żółciowego i oponiaka, niż u przypadku pacjentów, którzy przyjmowali GLP-1.

Największe zmniejszenie ryzyka zachorowania zaobserwowano w przypadku raka pęcherzyka żółciowego. Pacjenci przyjmujący GLP-1 mieli o 65 proc. mniejsze szanse na rozwój tej choroby w porównaniu z pacjentami stosującymi insulinę. Zmniejszenia ryzyka zaobserwowano w przypadku raka trzustki (59 proc.), raka jajnika (48 proc.) i raka jelita grubego (46 proc.). Natomiast wyniki dotyczące raka tarczycy wykazały na "brak statystycznie istotnej różnicy".

Amerykańscy naukowcy ostrzegają ponadto, że potrzebne są dalsze badania, aby potwierdzić ich odkrycia. Przyznali między innymi, że badanie miało "kilka ograniczeń", w tym brak kontroli nad zmiennymi, takimi jak utrata masy ciała pacjentów, co mogło wpłynąć na występowanie nowotworów związanych z otyłością.

REKLAMA

Eksperci wskazują, że preparaty wspomagające walkę z otyłością pozwalają na utratę średnio do 15,3 kg w ciągu 68 tygodni.

Zagrożenia związane z przyjmowaniem leku

Prof. Przemysława Jarosz-Chobot, konsultant wojewódzki w dziedzinie diabetologii i endokrynologii w woj. śląskim, tłumaczyła w rozmowie z naszym portalem, że pacjent, u którego zalecane jest stosowanie Ozempicu, musi najpierw przejść szereg szczegółowych badań, aby sprawdzić, czy nie ma przeciwwskazań do tej terapii.

- To jest silnie działający lek, który musi być przypisany odpowiedniemu pacjentowi. Lekarz musi wiedzieć, czy nie ma żadnych przeciwwskazań. Dopiero potem można rozpocząć leczenie Ozempicem - przestrzegała. W przypadku braku dokładnych badań może dojść do powikłań.

Mowa o skutkach ubocznych takich jak m.in.: bóle żołądka, biegunka czy zapalenie trzustki. Może do nich dojść również wtedy, kiedy pacjent nie stosuje się do zaleceń i nie przestrzega zasad żywieniowych. - Nadal je tłusto, pije alkohol itp. - wyliczała lekarka.

REKLAMA

Eksperci przestrzegają też między innymi, że pacjenci przyjmujący Ozempic lub Wegovy mogą być narażeni na większe ryzyko wystąpienia rzadkiej postaci utraty wzroku. Nowe badania pokazują, że istnieje wyraźny związek pomiędzy braniem Ozempicu a neuropatią nerwu wzrokowego.

Czytaj także: 

dailymail.com/polskieradio24.pl/pkur

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej