Larwy muchy śrubowej wykryte u człowieka. Pasożyt złożył jaja w żywych tkankach

Władze Meksyku potwierdziły w piątek pierwszy w kraju przypadek zakażenia człowieka larwami muchy śrubowej. Ten groźny pasożyt składa jaja w ciele żywych zwierząt, najczęściej bydła, ale również ludzi. Zakres jego występowania w ostatnich latach rośnie.

2025-04-19, 08:14

Larwy muchy śrubowej wykryte u człowieka. Pasożyt złożył jaja w żywych tkankach
Mucha śrubowa i jej larwy. Foto: PHILIPPE PSAILA/Science Photo Library/East News, Flickr/Judy Gallagher

Larwy muchy śrubowej u człowieka 

Muszycę wywołaną pasożytniczymi larwami muchy śrubowej wykryto u 77-letniej kobiety z miasta Acacoyagua w stanie Chiapas na południu Meksyku. Stan pacjentki jest stabilny - podały meksykańskie media, przytaczając komunikat miejscowych służb medycznych. 

Dziennik "Sol de Mexico" zwraca uwagę, że w październiku 2024 roku mucha śrubowa po raz pierwszy zaatakowała bydło hodowlane w Gwatemali, która graniczy ze stanem Chiapas. W kolejnym miesiącu pasożyt pojawił się po meksykańskiej stronie granicy, w mieście Catazaja, a do marca zakażenia bydła zgłoszono czterech meksykańskich stanach. 

Mucha śrubowa składa jaja w żywych tkankach 

REKLAMA

Mucha śrubowa występuje w krajach Ameryki Środkowej i Południowej. W niektórych państwach Ameryki Środkowej pasożyta udało się wytępić, ale w ostatnich latach odnotowano wzrost liczby zakażeń w Panamie, a także nawrót infekcji w Kostaryce - alarmowała w 2023 roku Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt. 

W czerwcu 2024 roku amerykańska ambasada opublikowała ostrzeżenie dotyczące much śrubowych w związku z pierwszym śmiertelnym przypadkiem zakażenia człowieka w Kostaryce co najmniej od lat 90. XX wieku. Była to jednocześnie siódma infekcja wykryta u człowieka, odkąd pasożyt zaczął ponownie atakować w tym kraju w 2023 roku - zaznaczono. 

Samice much śrubowych składają jaja w żywych tkankach zwierząt. W ciągu kilku godzin z jaj wykluwają się małe larwy, które żywią się okolicznymi tkankami, wywołując chorobę nazywaną muszycą. Zakażeniom ulegają zwierzęta stałocieplne, głównie bydło, ale często również psy, a sporadycznie ludzie - napisano w komunikacie.

Czytaj także:

REKLAMA

Źródło: PAP

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej