Wyzwania przed polską policją. Komendant główny wskazuje na szkolenie
To nie liczba chętnych do służby jest największym problemem, a baza szkoleniowa - ocenił szef polskiej policji nadinsp. Marek Boroń. Dodał, że szkolenie ma kluczowe znaczenie dla dobrego przygotowania do służby, która, jak ocenił, będzie coraz trudniejsza. Wskazał, że mundurowi będą wkrótce szkoleni w nowych ośrodkach w kilku miastach Polski.
2025-04-22, 10:43
Szkolenia wyzwaniem dla polskiej policji. Wkrótce ruszają nowe ośrodki
Szef KGP zaznaczył, że chętnych do służby w policji nie brakuje. W ostatnim roku - jak poinformował - do formacji chciało wstąpić 24 tys. osób, z których przyjęto 6,5 tys. W tym roku jest już kilka tysięcy chętnych. - Przyjęliśmy około 2 tys. To mniej więcej tyle samo, ile odeszło, więc każdego miesiąca liczba wakatów w polskiej policji będzie się zmniejszać - powiedział.
- Mamy problem z bazą szkoleniową i nad tym pracujemy, żeby szkolić więcej policjantów, bo taka jest potrzeba. Odeszło 17 tys. policjantów, więc żeby załatać dziurę w sferze szkoleniowej, zmieniamy infrastrukturę szkoleniową - zaznaczył. Dodał, że powstały dwa ośrodki szkolenia. Jeden z nich w Warszawie, a drugi w Lublinie. - Zmieniamy też ośrodek szkolenia w Sieradzu. I tam powołany już został nowy pełnomocnik. Będzie tam działała Szkoła Policji Ruchu Drogowego - powiedział. Przekazał, że policja zamierza otworzyć także nowy ośrodek szkolenia w Zielonej Górze.
- Szkolenie ma kluczowe znaczenie dla tego, aby policjanci byli dobrze przygotowani do służby. I dzisiaj nie mierzymy się z brakiem chętnych do policji tylko z odpowiednim procesem szkolenia, profilowania i przygotowywania do niej policjantów - mówił.
Co motywuje przyszłych policjantów? Komendant Główny mówi, co jest istotne
Zapytany o to, co najbardziej działa na ludzi podejmujących decyzję o wstąpieniu do służby, odparł, że przede wszystkim dbanie o bezpieczeństwo społeczeństwa. - Dzisiaj nie mówimy o żadnych barwach politycznych, bo od tego zawsze powinniśmy odchodzić. Policja ma działać na rzecz bezpieczeństwa społeczeństwa. I myślę, że to jest główną zachętą dla młodych ludzi do tego, żeby rzeczywiście w tych swoich małych ojczyznach pracować i dbać o swoich znajomych i swoje rodziny - ocenił.
REKLAMA
Pytany o nową ustawę modernizacyjną odpowiedział, że czeka na szczegóły. - Naszym zadaniem jest pozyskać jak największe środki, żeby inwestycje, ale również wyposażenie było jak najlepsze dla policjantów. Na tym zależy mi najbardziej, żeby policjanci byli dobrze wyposażeni, zabezpieczeni i w końcu - opłaceni - podkreślił.
Ilu jest policjantów w Polsce? Znamy dokładne liczby w 2025 roku
W 2025 r. w policji jest 110 709 etatów, a - według danych z 1 marca - stan zatrudnienia wynosi 96 237 funkcjonariuszy, co daje 14 472 wakaty (13,07 proc.). Według KGP większa liczba wakatów wiąże się ze zwiększonym stanem etatowym przyznanym policji ustawą modernizacyjną.
Czytaj także:
- Zmienią się policyjne mundury. Co trzeba wiedzieć?
- Stulecie kobiet w polskiej policji. Jak dzisiaj wygląda ich służba?
- Na co nie stać policjanta? Na pewno na mieszkanie
Źródło: PAP/mbl
REKLAMA