Watykan ujawnia szczegóły ostatnich godzin papieża Franciszka
Ostatnie chwile życia papież Franciszek spędził na skromnym obiedzie, a kiedy spotkał się ze swoim osobistym doradcą zdrowotnym, podziękował mu za motywację do spotkania z wiernymi na placu Świętego Piotra. Pod wieczór w Wielkanoc poczuł się gorzej i udał się do swojego apartamentu, gdzie zmarł w Poniedziałek Wielkanocny.
2025-04-22, 12:52
Ostatnia taka przejażdżka i spotkanie z wiernymi. Papież Franciszek przed śmiercią pojechał na pl. Świętego Piotra
Wyrazy wdzięczności były pośród ostatnich słów papieża Franciszka do osoby, która opiekowała się nim niestrudzenie przez całą jego chorobę, jak i przed nią - podaje we wtorek portal Vatican News, informując o kulisach śmierci przywódcy Kościoła katolickiego. Papież Franciszek zmarł w Wielkanocny Poniedziałek rano. Jego pogrzeb odbędzie się w sobotę.
Posłuchaj
Do późnych godzin nocnych na rzymskim Placu Świętego Piotra gromadzili się wierni, by modlić się za zmarłego papieża Franciszka - relacja Piotra Piętki (IAR) 0:52
Dodaj do playlisty
W Niedzielę Wielkanocną, w przeddzień śmierci, papież Franciszek był na balkonie bazyliki podczas błogosławieństwa Urbi et Orbi i lektury jego orędzia, a następnie - co było zaskoczeniem - w otwartym papamobile objechał plac Świętego Piotra i okolice, gdzie zgromadziło się kilkadziesiąt tysięcy osób. W Wielką Sobotę, przypomina się również, papież przybył do Bazyliki Świętego Piotra na dwie godziny przed mszą Wigilii Paschalnej i tam również pozdrawiał wiernych. Wtedy, jak ujawnił pielęgniarz Massimiliano Strappetti, Franciszek chciał zobaczyć ponownie drogę, jaką musi przebyć na wózku, by dostać się na Loggię Błogosławieństw. Papież zapytał pielęgniarza: "Myślisz, że mogę to zrobić?" i otrzymał od niego twierdzącą odpowiedź.
Na placu Świętego Piotra papież pozdrawiał zgromadzonych wiernych, w szczególności dzieci. Była to jego pierwsza przejażdżka papamobile od czasu pobytu w Poliklinice Gemelli, gdzie leczył się z zapalenia płuc. Zmęczony, ale zadowolony papież podziękował po wszystkim swojemu asystentowi ds. zdrowia. - Dziękuję, że zabrałeś mnie na plac - zwrócił się do Massimiliano Strappettiego. "Te szczere słowa odsłaniają głębokie pragnienie argentyńskiego papieża, by być pośród ludzi Boga, ciesząc się relacjami z nimi, co stało się wyznacznikiem jego pontyfikatu" - ocenia Vatican News.
Ostatnie chwile papieża. Pod wieczór poczuł się gorzej
Po wizycie na placu Świętego Piotra Franciszek odpoczywał w niedzielę po południu, a potem zjadł spokojny obiad. Około 17.30 pojawiły się pierwsze oznaki nagłego pogorszenia stanu zdrowia, wywołując natychmiastową reakcję tych, którzy się nim opiekowali.
REKLAMA
Mniej więcej godzinę później, pożegnawszy się gestem ze Strappettim, leżąc w łóżku w swym apartamencie w Domu Świętej Marty, papież zapadł w śpiączkę - relacjonuje portal. Śmierć papieża Franciszka stwierdzono w Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35.
Czytaj także:
- Watykan ogłasza datę i godzinę pogrzebu papieża Franciszka
- Andrzej Duda ogłasza żałobę narodową w Polsce
Jak podają ci, którzy byli z nim w ostatnich chwilach, papież zmarł cicho, niemal nagle, bez długiego cierpienia. "Odejście Papieża Franciszka nastąpiło dzień po Wielkanocy, kiedy mógł udzielić miastu i światu ostatniego apostolskiego błogosławieństwa i ponownie uściskać wiernych" - pisze Vatican News.
Dwanaście lat pontyfikatu. Media podsumowują dorobek Franciszka
Franciszek był 266. biskupem Rzymu w historii Kościoła, ale pierwszym jezuitą i pierwszym od prawie 200 lat zakonnikiem zasiadającym na Stolicy Piotrowej. Był też pierwszym papieżem spoza Europy od trzynastu wieków i pierwszym pochodzącym z Ameryki Łacińskiej. Miał 88 lat.
Urodzony w 1936 roku w Buenos Aires w Argentynie, w rodzinie włoskich imigrantów, kardynał Jorge Mario Bergoglio został wybrany na papieża 13 marca 2013 roku. Zastąpił Benedykta XVI, który zrezygnował z urzędu ze względów zdrowotnych. Po wyborze przyjął imię Franciszek na cześć świętego z Asyżu. Miało ono charakter programowy, z uwagi na to, że jego patron jest uosobieniem Kościoła biednych i uciskanych oraz symbolem odrzucenia luksusu przez duchowieństwo.
REKLAMA
Podczas pontyfikatu odbył 47 podróży zagranicznych oraz 40 we Włoszech. W 2016 roku przebywał z pięciodniową wizytą w Polsce, związaną ze Światowymi Dniami Młodzieży. Franciszek uczcił też na Jasnej Górze 1050. rocznicę Chrztu Polski oraz modlił się na terenie byłego niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau.
Opublikował cztery encykliki: "Światło wiary", "Pochwalony bądź", "Wszyscy bracia" oraz "Umiłował nas", a także siedem adhortacji apostolskich, liczne listy, konstytucje apostolskie czy orędzia z okazji obchodów światowych dni, jak Dzień Pokoju, Młodzieży czy Środków Społecznego Przekazu. W 2014 roku, po raz pierwszy w historii, dokonał kanonizacji dwóch papieży - Jana XXIII i Jana Pawła II. Zwołał 10 konsystorzy zwyczajnych, podczas których kreował 163 kardynałów. W 2013 roku powołał Radę Kardynałów, jako organ doradczy w przeprowadzeniu reformy kurii rzymskiej. Wprowadzone zmiany, między innymi połączenie kilku urzędów czy zastąpienie dotychczasowych kongregacji i papieskich rad dykasteriami, usankcjonował w konstytucji apostolskiej z 2022 roku.

Ogłosił kampanię walki z głodem na świecie, zwracał uwagę na potrzeby imigrantów i osób opuszczonych. Papież angażował się w działania na rzecz pokoju na świecie, między innymi apelował o pokój w Ukrainie, w Ziemi Świętej, w Syrii i na Bliskim Wschodzie. Uczestniczył w 2016 roku w Światowym Dniu Modlitwy o Pokój w Asyżu, w którym wzięło udział ponad 400 przywódców religijnych i politycznych z całego świata. Apelował o położenie kresu działaniom wojennym w Syrii. Zachęcał też do globalizacji solidarności, której celem jest integralny rozwój każdego człowieka. Radykalnie zwalczał nadużycia seksualne wśród duchownych, w tym celu powołał Papieską Komisję do spraw Ochrony Nieletnich, a w kodeksie Państwa Watykańskiego wprowadził surowe kary.
Czytaj także:
- Kard. Matteo Zuppi faworytem na konklawe? Papieski wysłannik do Rosji
- Kim jest kard. Pietro Parolin? "Bezpieczny wybór" umiarkowanego biurokraty
- Polak papieżem? Kardynał Krajewski był blisko Franciszka
Źródła: Vatican New/PAP/mbl/kor
REKLAMA
REKLAMA