Pogoda na majówkę. Złe wieści dla osób planujących urlop
Po ciepłych i słonecznych świętach wielkanocnych, prognozy na majówkę są mniej optymistyczne. Temperatura spadnie znacznie poniżej obecnych wartości. Lokalnie mogą pojawić się także opady deszczu i burze.
2025-04-22, 16:00
Pogoda. Co z majówką
Pozostaje mieć nadzieję, że przez nieco ponad tydzień prognozy ulegną zmianie. Na tę chwilę modele meteorologiczne jednak wskazują, że w długi weekend nad Polskę nadciągną masy chłodnego powietrza. Zwiastunem nadchodzących zmian pogody może być aura w najbliższy weekend.
Nieco chłodniej - poniżej 20 stopni Celsjusza - będzie już w piątek, natomiast w sobotę i niedzielę temperatura maksymalna nie przekroczy w ciągu dnia 15 stopni. Z kolei nad morzem i w rejonach podgórskich spadnie poniżej 10 stopni.
Pogoda na majówkę. Powiew chłodu
W końcówce kwietnia dojdzie do krótkiego, trzydniowego ocieplenia, gdzie wskaźniki termometrów znowu będą oscylowały w okolicy 20 stopni. Jednakże od czwartku 1 maja, czyli od pierwszego dnia długiego weekendu, spodziewane jest ochłodzenie.
Najcieplej będzie w Wielkopolsce i na Podkarpaciu - temperatura maksymalna wyniesie w tych regionach do 18 stopni - w centrum i częściowo na wschodzie do 17 stopni, w pozostałych regionach (przeważnie) do ok. 15 stopni. Jeszcze chłodniej będzie nad morzem (do 13 stopni) i w rejonach podgórskich (do 11 stopni). Chłodne będą również noce (kilka stopni na plusie).
REKLAMA
Takie wartości (maksymalnie do 17-18 stopni) utrzymają się do końca drugiego tygodnia maja. Od 12 maja nastąpi ocieplenie, a termometry znów zaczną wskazywać 20 stopni (i więcej).
Lokalnie pojawią się deszcz i burze
W majówkę należy spodziewać się także opadów deszczu. Te wystąpią przede wszystkim na południu, w niektórych regionach zachodniej Polski, a lokalnie także w centrum i na wschodzie kraju.
Gdzie jest burza? Radar pogodowy na żywo:
REKLAMA
Nie zabraknie też wyładowań atmosferycznych. Według obecnych prognoz, 1 maja wystąpią punktowo, na Lubelszczyźnie (w powiatach centralnych). W sobotę 3 maja może zagrzmieć w północno-wschodniej Lubelszczyźnie, na Podlasiu, a także (częściowo) na Warmii i Mazurach. W niedzielę zaś burze pojawią się na południu Polski, a także w pasie od Warszawy do Olsztyna.
- Zaskakujący widok w Tatrach. Saharyjski pył nad Polską
- Zbadano, jak reagujemy na mrozy i upały. "Temperatury ekstremalnego ryzyka"
Źródła: PolskieRadio24.pl/wxcharts.com/ventusky.com/IMGW/łl
REKLAMA