Trzy miasta nagrodzone przez UE za promowanie różnorodności. Wśród nich Kraków
Kraków został uhonorowany brązową nagrodą w europejskim konkursie promującym działania na rzecz równości i walki z dyskryminacją. To już czwarta edycja wyróżnień przyznawanych przez Unię Europejską miastom zaangażowanym we wspieranie różnorodnych społeczności.
2025-04-30, 13:11
Kraków wśród laureatów europejskiej nagrody
Złotą nagrodę za wspieranie różnorodności przyznano Utrechtowi (Holandia), srebrną - Bilbao (Hiszpania), natomiast Kraków otrzymał brąz. Unijną nagrodę dla europejskich miast walczących z wykluczeniem pod względem płci, wieku, niepełnosprawności, tożsamości LGBTIQ, religii i pochodzenia przyznano we wtorek po raz czwarty.
Wyróżnianie miast najbardziej przyjaznych różnorodnym środowiskom ma na celu wspieranie lokalnych władz zaangażowanych w walkę z dyskryminacją. Kraków dostał nagrodę za "programy wspierające różnorodne jednostki w miejscach publicznych, służbie zdrowia, oświacie i kulturze".
Równość dla miast małych i dużych miast
Nagroda przyznawana jest władzom miast liczących powyżej 50 tys. mieszkańców oraz miejscowości poniżej tej liczby. W tej drugiej kategorii nagrodzono złotem Mariehamn w Finlandii, srebrną nagrodę otrzymało Usurbil w Hiszpanii, natomiast brąz powędrował do Settimo Torinese we Włoszech.
W 2025 roku przyznana została również nagroda specjalna za działania na rzecz "mieszkalnictwa włączającego". Dostały ją Braga w Portugalii, Gualdo Tadino we Włoszech oraz Saragossa w Hiszpanii.
REKLAMA
W konkursie mogą brać udział władze lokalne miast lub regionów w UE. Zgłoszenia musi dokonać ich oficjalny przedstawiciel. Od kandydatów wymaga się opisu najważniejszych inicjatyw propagujących różnorodność i inkluzywność. Dodatkowym atutem są inicjatywy, które w sposób kompleksowy uwzględniają różne przyczyny dyskryminacji (płeć, wiek, niepełnosprawność, tożsamość LGBTIQ, religię lub przekonania oraz pochodzenie rasowe lub etniczne). Koncepcja nagrody powstała po konsultacjach z unijnymi pracownikami, którzy zajmują się współpracą z władzami miast i regionów w ramach m.in. polityki spójności.
- Unia Europejska ogranicza płatności gotówkowe. Będą limity
- Polska się zbroi. Jest wniosek o unijną klauzulę wyjścia
- Wielkie zaskoczenie podczas debaty. Chodzi o referendum ws. wyjścia z UE
Źródło: PAP/nł/k
REKLAMA