Nastolatka bije rekord w cieśninach świata. "Ćwiczę umysł w wodzie"
Chce być najmłodszą osobą, która przepłynie Oceaniczną Siódemkę. Nastolatka Maya Mehrige jest mniej więcej w połowie. Ostatnio przepłynęła Cieśninę Cooka. - Meduzy parzyły 25 razy na minutę - mówiła.
2025-05-01, 16:57
Nastolatka chce pobić rekord świata
Nastoletnia Amerykanka Maya Mehrige przepłynęła niedawno Cieśninę Cooka - jej historię i plany przedstawia CNN.
17-latka z Kalifornii chce pobić rekord świata - i zostać najmłodszą osobą, która przepłynie Oceans Seven, siedem cieśnin świata na otwartych wodach. Obecnie ma na koncie cztery z nich. Jeśli to ma się udać, musi zdążyć przepłynąć trzy pozostałe do stycznia 2028 roku.
Przepłynęła już:
- Cieśninę Cooka
- kanał Molokai na Hawajach, pomiędzy wyspami Oahu i Molokai.
- kanał Catalina u wybrzeży Los Angeles (La Manche Ameryki)
- kanał La Manche między Anglią a Francją
Przed nią jeszcze:
REKLAMA
- Kanał Północny między Irlandią a Szkocją
- Cieśnina Gibraltarska między Hiszpanią a Marokiem
- Cieśnina Tsugaru w Japonii
Cieśnina Cooka
Cieśnina Cooka okazała się bardzo wymagająca - tak relacjonuje CNN. Nie zawsze płynie się po linii prostej i wyznaczoną trasą, i tutaj tak było. Wzburzone morze i prądy sprawiły, że trzeba było płynąć nie siedem godzin, a czternaście. I nie po założonej trasie 20 km (13,7 mil), a 43 km (27 mil)
Mayą Merhige kieruje łódź wsparcia. Co pół godziny musi się zatrzymać, by otrzymać informacje od swojej załogi.
Wiele gimnastyki umysłowej
Osoby biorące udział w samotnym pływaniu na otwartych wodach mogą używać wyłącznie strojów kąpielowych, a nie pianek. Więc nie jest łatwo - często parzą meduzy. Jednak i tak nastolatka twiedzi, że w wodzie czuje się najszczęśliwsza. - Wykonałam tyle gimnastyki umysłowej w wodzie, że potrafię przystosować się do radzenia sobie z każdą sytuacją. Nawet jeśli się boję, wiem, że mogę przezwyciężyć ten strach. To mnie chroni i sprawia, że czuję się bezpiecznie - mówi CNN. Próby są różne - to na przykład halucynacje, bo jak mówi, raz wydawało jej się, że obok pływają wielkie wypchane zwięrzęta. Ryzykiem jest udar i oparzenia, dlatego woli pływać nocą.
REKLAMA
Zbiera pieniądze dla chorych na raka i inne choroby - w 2023 roku zebrała z Swim Across America 80 tysięcy dolarów. Sama też ma problemy ze zdrowiem i latem przejdzie operacje. Dopiero po nich może wrócić do pływania. Po ukończeniu szkoły, zamierza studiować medycynę na wschodnim wybrzeżu USA.
WIDEO: wcześniejszy reportaż NBC na temat Mehrige
***
Źródło: CNN/agkm
REKLAMA
REKLAMA