AfD uznana za "grupę ekstremistów". Będzie pod pilnym nadzorem

Niemiecki kontrwywiad uznał skrajnie prawicową partię Alternatywa dla Niemiec (AfD) za ruch ekstremistyczny, zagrażający demokracji. W praktyce oznacza to, że ugrupowanie będzie pod większym nadzorem służb - także różnymi metodami operacyjnymi.

2025-05-02, 12:35

AfD uznana za "grupę ekstremistów". Będzie pod pilnym nadzorem
Alice Weidel, współprzewodnicząca AfD. Foto: SOEREN STACHE/AFP/East News

Alternatywa dla Niemiec pod nadzorem

Partia Alternatywa dla Niemiec uznana przez Federalny Urząd Ochrony Konstytucji za zdecydowanie prawicowo ekstremistyczną. Według niemieckiego prawa oznacza to uznanie za zagrożenie dla krajowego bezpieczeństwa, ale nie wiąże się wprost z zakazem działalności.

Za skrajnie ekstremistyczną i zagrażającą bezpieczeństwu Niemiec uznana była wcześniej młodzieżówka AfD, a także części partii w niektórych landach. Teraz wysoki stopień zagrożenia został przypisany całemu ugrupowaniu. Posłowie Zielonych już skomentowali, że to ważny element na drodze do zakazu działalności partii. A wiceszef socjaldemokratycznej SPD Serpil Midyatli powiedział, że "czarno na białym zostało pokazane to, co jest oczywiste. Zakaz działalności AfD musi wejść w życie". Wniosek o to może teraz złożyć jeden z trzech organów - Bundestag, Bundesrat lub rząd.

Zakaz działalności dla AfD? Partia cieszy się 20 proc. poparciem

Zdecydowana większość parlamentu, a także oba rządy - ustępujący i przejmujący za tydzień władzę - zarzucają AfD poglądy neonazistowskie, odwołania do symboliki hitlerowskiej i współpracę z Chinami i Rosją. Przegłosowanie zakazu działalności partii byłoby jednak mocno kontrowersyjne, ponieważ AfD w lutym zajęła drugie miejsce w wyborach do Bundestagu z ponad 20 proc. poparcia, a według części sondaży stała się ostatnio najpopularniejszą partią wśród Niemców. Partia prezentuje się jako antysystemowa i uważa, że jest nieuczciwie zwalczana przez konkurentów.

Deputowany landtagu Badenii-Wirtembergii z AfD Anton Baron określił nową klasyfikację swojego ugrupowania jako "politycznie wątpliwą". - Smutno jest obserwować stan demokracji w naszym kraju, gdy stare partie używają najbardziej wątpliwych politycznie metod wobec najsilniejszego ugrupowania opozycji - powiedział. Zaklasyfikowanie AfD jako organizacji ekstremistycznej umożliwi władzom stosowanie niejawnych metod monitorowania działalności tego ugrupowania. Stygmat wiążący się z nadaniem takiego statusu i wynikające z niego ograniczenia w zajmowaniu posad w służbie publicznej sprawią, że AfD będzie też trudniej przyciągać nowych członków - zauważa Agencja Reutera. 

REKLAMA

Ustępujący kanclerz Olaf Scholz z socjaldemokratycznej SPD podkreślił, że Urząd Ochrony Konstytucji bardzo wyczerpująco umotywował swoją decyzję. Dodał, że nie należy śpieszyć się z ewentualną procedurą delegalizacyjną.

Czytaj także: 

Źródło: Polskie Radio/PAP/pjm

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej