Przyspieszone wybory do Sejmu po wygranej Nawrockiego? Jest nowy sondaż

Polacy nie popierają przyspieszonych wyborów parlamentarnych w przypadku wygranej kandydata obecnej opozycji w wyborach prezydenckich - wynika z najnowszego sondażu SW Research dla „Rzeczpospolitej”. Według przewidywań, główny pojedynek rozegra się pomiędzy Rafałem Trzaskowskim z Koalicji Obywatelskiej i Karolem Nawrockim popieranym przez PiS. Ewentualna prezydentura Nawrockiego mogłaby wpłynąć na stabilność rządu Donalda Tuska.  

2025-05-03, 11:20

Przyspieszone wybory do Sejmu po wygranej Nawrockiego? Jest nowy sondaż
Karol Nawrocki w sondażach wciąż jest za Rafałem Trzaskowskim. Foto: Marysia Zawada/REPORTER/EAST NEWS

Polacy nie popierają przyspieszonych wyborów parlamentarnych 

Badani odpowiadali na pytanie: „Czy gdyby wybory prezydenckie wygrał kandydat obecnej opozycji wówczas Pani/Pana zdaniem powinno dojść do przyspieszonych wyborów parlamentarnych?”. Wyniki sondażu przeprowadzonego na zlecenie "Rzeczpospolitej" wskazują, że 42,1 proc. respondentów opowiada się przeciwko. Przyspieszone wybory w takiej sytuacji popiera 30,9 proc. Polaków. Z kolei 27,1 proc. nie ma zdania w tej sprawie. Szybszych wyborów parlamentarnych nie chce aż 51 proc. mieszkańców średnich miast. 

Obecny układ polityczny w Polsce charakteryzuje się tzw. kohabitacją, czyli sytuacją, w której prezydent i premier pochodzą z różnych obozów politycznych - wskazuje dziennik. Może to prowadzić do napięć i trudności w realizacji polityki rządu. W przypadku wygranej Karola Nawrockiego sytuacja zostanie utrzymana, co może wpłynąć na stabilność rządu Donalda Tuska.

Wybory 18 maja. Wystartuje 13 kandydatów

Wybory prezydenckie w Polsce odbędą się 18 maja. Jeśli żaden z kandydatów nie zdobędzie bezwzględnej większości głosów w pierwszej turze, 1 czerwca odbędzie się druga. W wyborach bierze udział 13 kandydatów. Są to: Artur Bartoszewicz (ekonomista), Magdalena Biejat (kandydatka Lewicy), Grzegorz Braun (europoseł wykluczony z Konfederacji), Szymon Hołownia (marszałek Sejmu, kandydat Trzeciej Drogi), Marek Jakubiak (poseł koła Wolni Republikanie), Maciej Maciak (lider Ruchu Dobrobytu i Pokoju), Sławomir Mentzen (kandydat Konfederacji), Karol Nawrocki (prezes IPN, kandydat popierany przez PiS), Joanna Senyszyn (była posłanka SLD, ekonomistka), Krzysztof Stanowski (dziennikarz), Rafał Trzaskowski (prezydent Warszawy i kandydat KO), Marek Woch (kandydat Bezpartyjnych Samorządowców) i Adrian Zandberg (poseł, kandydat partii Razem).

Czytaj także: 

REKLAMA

Źródło: Rzeczpospolita/PAP/pjm

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej