Nauka obywatelska. "Chodzi o pomoc dla profesjonalnych naukowców"
- "Citizens science", to międzynarodowy ruch obywatelski ekspertów z całego świata na rzecz ochrony przyrody. Chodzi o zbieranie danych na rzecz innych naukowców, którzy je potem analizują i publikują w swoich opracowaniach naukowych - powiedziała w Polskim Radiu 24 dr inż. Sonia Paź-Dyderska z Instytutu Dendrologii PAN.
2025-05-02, 20:00
Jak podkreśliła ekspertka, taka obywatelska pomoc ma duże znaczenie, bo często badania naukowe są bardzo czasochłonne. Dlatego włączenie się grona fachowych osób, pozwala rozwiązać wiele problemów środowiskowych. Stąd im liczniejsza będzie grupa włączonych w program badawczy wolontariuszy, tym te analizy będą przeprowadzone szybciej, taniej i będą bardziej komplementarne, bo o oparte na szerszej bazie przypadków.
Posłuchaj
Dane od naukowych wolontariuszy z całego świata, są publikowane publikowane w portalu "iNaturalist" i ogólnie dostępne nie tylko dla środowiska naukowego. To dziś bardzo znana platforma internetowa, na której publikowane są zdjęcia roślin, zwierząt i grzybów z wielu krajów i kontynentów. Te fotografie muszą posiadać dodatkowe informacje np. gdzie i kiedy były zrobione, aby posłużyły jako materiał wyjściowy w projektach naukowych.
***
REKLAMA
Audycja: Zmiana klimatu
Prowadząca: Marta Hoppe
Gość: dr inż. Sonia Paź-Dyderska (Instytut Dendrologii PAN)
Data emisji: 02.05.2025
Godzina emisji: 19.06
Polskie Radio 24
REKLAMA
REKLAMA