Są wyniki powtórzonych wyborów w Rumunii. Wszystko przez wpływy Rosji
Pierwszą turę powtórzonych wyborów prezydenckich w Rumunii wygrał George Simion, lider skrajnie prawicowej partii AUR (33,1 proc.). Na drugim miejscu uplasował się Crin Antonescu (22,9 proc.) - wynika z badań exit poll. Na trzecim miejscu z wynikiem 20,9 proc. znalazł się Nicusor Dan, burmistrz Bukaresztu.
2025-05-04, 20:16
Wybory prezydenckie w Rumunii. Są wyniki
Badanie przeprowadził ośrodek CURS. Wyniki opublikowała rumuńska stacja telewizyjna Digi24. Badania uwzględniają dane z godz. 20 (godz. 19 czasu polskiego) i nie obejmują diaspory.
Badanie przeprowadzone telefonicznie przez ośrodek INSCOP również wskazuje na pierwsze miejsce Simiona (36,2 proc.). Na drugiej pozycji jest Antonescu (21,5 proc.), a na trzecim - Dan (20,6 proc.).
Wyniki exit poll ośrodka AVANGARDE dają pierwsze miejsce Simionowi z wynikiem 30 proc., a Dan i Antonescu mają po 23 proc.
Wyniki exit poll w Rumunii. Zbliżone do sondaży
Badania exit poll są zbliżone do danych z sondaży przedwyborczych, jednak nie uwzględniają diaspory (poza granicami Rumunii żyje ponad 6 mln obywateli). Ponadto z doniesień medialnych wynika, że w sondażach exit poll odnotowano wysoki odsetek odmowy odpowiedzi, co może wpłynąć na ich precyzyjność. Lokale wyborcze w kraju i za granicą zamknięto o godz. 21 (20 czasu polskiego).
REKLAMA
W chwili zamknięcia lokali frekwencja, publikowana na stronie Stałego Urzędu Wyborczego (AEP), wynosiła ponad 53 proc. W kraju i za granicą uprawnionych do głosowania jest ok. 19 mln osób. Komentatorzy zwracają uwagę na dużą aktywność diaspory. Według danych sprzed godz. 21 za granicą zagłosowało ok. 970 tys. obywateli.
Ciekawie zapowiada się walka o to, kto będzie rywalem Simiona w drugiej turze wyborów 18 maja. Jedno z badań sondażowych daje kandydatowi koalicji rządzącej Crinowi Antonescu i burmistrzowi Bukaresztu Nikusorowi Danowi po 23 proc. głosów. Inny niewielką przewagę daje Antonescu.
Powtórzone wybory w Rumunii. Dlaczego?
Niedzielne wybory są powtórnym głosowaniem. Odbywają się po tym, jak w grudniu 2024 r. Sąd Konstytucyjny unieważnił pierwszą turę wyborów prezydenckich z 24 listopada 2024 r. Przyczyną tej decyzji były zarzuty wobec jednego z kandydatów - Calina Georgescu - który zdobył wówczas pierwsze miejsce - o nadużycia w kampanii i złamanie zasad uczciwej konkurencji wyborczej, a także wsparcie ze strony "aktora zewnętrznego" Rosji.
- Wybory prezydenckie w Rumunii. Jest przełom
- Ostre starcia z policją w Rumunii. W ruch poszły petardy, kamienie i butelki
Źródła: PAP/Polskie Radio/pb
REKLAMA