Trump chce ciąć wydatki NASA. Stawką są kluczowe misje

Narodowy Dzień Kosmosu miał dla NASA wyjątkowo gorzki smak. Propozycja budżetowa administracji Trumpa zakłada ogromne cięcia w finansowaniu agencji - na tyle poważne, że niektóre z kluczowych misji mogą zostać anulowane, a inne ograniczone do minimum.

2025-05-06, 13:36

Trump chce ciąć wydatki NASA. Stawką są kluczowe misje
Donald Trump chce zmniejszyć budżet NASA. Foto: Alex Brandon/Associated Press/East News

Drastyczne cięcia w budżecie NASA

Szereg ambitnych misji NASA wisi na włosku - w tym budowa stacji Gateway oraz powrót próbek z Marsa. Wszystko przez nowy projekt budżetu federalnego na 2026 rok, w którym administracja prezydenta USA proponuje poważne cięcia w finansowaniu agencji.

Biały Dom ujawnił projekt budżetu 2 maja, w Narodowy Dzień Kosmosu. Dokument nie ma jeszcze mocy wiążącej - ostateczna decyzja należy do Kongresu. Zaproponowany budżet oznacza dla NASA cięcie z 24,8 do 18,8 miliarda dolarów - aż o 6 miliardów mniej niż rok wcześniej. To spadek o 24,3 proc., który może znacząco wpłynąć na zakres działań agencji. Szczegółowe dane opublikowano na oficjalnej stronie NASA.

REKLAMA

Lądowanie na Księżycu ważniejsze niż nauka

Na tle szeroko zakrojonych cięć wyróżnia się tylko jeden obszar - załogowa eksploracja kosmosu. Ten dział otrzyma dodatkowe 647 milionów dolarów, co jasno pokazuje nowy priorytet: szybki powrót człowieka na Księżyc, zanim uprzedzą Stany Zjednoczone Chiny. Część środków ma również zasilić przygotowania do przyszłej misji załogowej na Marsa.

Paradoksalnie, lądowanie załogowe na Księżycu spowoduje problemy dla innego projektu księżycowego. Pod znakiem zapytania stoi los stacji orbitalnej wokół Księżyca. Pierwszy moduł stacji Gateway miał zostać wystrzelony w 2027 roku, a okazuje się, że projekt może zostać nawet zamknięty, albo w jego realizacji pozostaną jedynie partnerzy międzynarodowi, ale bez USA.

Zamknięcie czeka także Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) na orbicie wokół Ziemi, ale to planowano już wcześniej. Stacja ISS ma zakończyć działanie do 2030 roku. Natomiast w budżecie ograniczono środki na jej obecną eksploatację o pół miliarda dolarów, co spowoduje zmniejszenie liczebności załóg oraz liczby eksperymentów naukowych.

REKLAMA

Mniej funduszy na badania kosmosu i klimatu

Z ambitnych misji kosmicznych, zamknięty ma zostać na przykład projekt Mars Sample Return, czyli przywiezienie na Ziemię próbek marsjańskiego gruntu zbieranych przez łazik Perseverance. Zagrożone są też losy niektórych teleskopów kosmicznych. Szykowane jest również odejście od rozwoju rakiety nośnej Space Launch System oraz kapsuły Orion i zastąpienie ich mniej kosztującymi rozwiązaniami z sektora prywatnego.

Najwięcej stracą działy naukowe dotyczące badań kosmosu (aż 2,265 miliarda dolarów mniej w budżecie) oraz badań Ziemi (redukcja o 1,161 miliardów dolarów), w tym monitorowania klimatu. Część projektów z działu "technologie kosmiczne" ma zostać przeniesiona do prywatnych firm. W zakresie aeronautyki porzucone zostaną projekty tzw. "zielonego lotnictwa", czyli szukające rozwiązań zmniejszających wpływ lotów samolotów na klimat.

Czytaj także:

Źródło: PAP/nł

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej