Nie wolno robić im zdjęć. Są pod szczególną ochroną

Miłośnikom obserwacji dzikiej przyrody w Polsce z pewnością nie są obce jaskinie i lasy na południu kraju, na Żywiecczyźnie i w Beskidzie Śląskim. W tamtym rejonie spotkać można nieduże latające ssaki - nocki orzęsione. Te pożyteczne nietoperze nie są groźne. Są pod ścisłą ochroną, nie wolno więc nie tylko ich przeganiać, ale też obserwować, czy fotografować.

2025-05-08, 11:33

Nie wolno robić im zdjęć. Są pod szczególną ochroną
Nocek orzęsiony to gatunek ściśle chroniony. Foto: Jean-Francois Noblet/Bios Photo/East News

Małe, pożyteczne, skrzydlate. Nietoperze uwalniają nas od much i pająków

Spotkania z nockami orzęsionymi nie należą do częstych. Te nieduże (około 9,5 centymetrów długości, z czego 4,5 cm to ogon, rozpiętość skrzydeł od 22 do 24 cm, ważą między 6 a 15 g) nietoperze mają gęste, kasztanowe lub ciemno-rudawe futerko na grzbiecie i szarobrązowe na brzuszku. Wyróżnikiem jest mocno wrębiona krawędź ucha. Mali domatorzy, rzadko opuszczają swoje kryjówki i jaskinie. Są ciepłolubne, chętnie spędzają lata na strychach, pod rozgrzanymi dachami, a zimy - w stabilnym klimacie pokopalnianych sztolni i piwnic.

To pożyteczne ssaki, żywiące się muchówkami, pająkami, gąsienicami i małymi motylami. Czasami zapuszczają się do ogrodów, gdzie ze smakiem wyjadają owady z zagłębień budynków. Przeważnie jednak nietoperze te polują na swoje ofiary w locie - potrafią wtedy zniżyć pułap nawet do 1 metra nad ziemią.

Niegroźne i pod ochroną. Nietoperze nocki orzęsione warto zostawić w spokoju

Nocków orzęsionych nie trzeba się bać. To zwierzęta nieatakujące ludzi, nie trzeba więc się przed nimi bronić. Znajdują się pod ścisłą ochroną, nie tylko w Polsce. Postępowanie z nimi regulują też Dyrektywa Siedliskowa UE oraz konwencje: berneńska i bońska. Małym nietoperzom szkodzą nie tylko "wylesienie, wycinanie roślinności nabrzeżnej oraz remonty zamieszkanych przez nietoperze budynków w okresie ich rozrodu", ale też wycinanie drzew i krzewów, turystyka jaskiniowa, czy iluminacje jaskiń.

Zwierzęta te wpisane są do Polskiej Czerwonej Księgi. Podlegają czynnej ochronie, ich siedliska są stale monitorowane. Nie wolno ich fotografować i obserwować, mogą się bowiem płoszyć. Przy okazji spotkania z nockiem orzęsionym można więc jedynie ucieszyć oko całkiem zgrabnym, sympatycznym, latającym ssakiem, i pójść dalej swoją drogą.   

REKLAMA

Czytaj także: 

Źródła: GIOS/PULS.edu.pl/mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej