Co się dzieje z reaktorem MARIA? Nowy komunikat PAA
Przerwa techniczna w eksploatacji reaktora MARIA potrwa do momentu uzyskania zezwolenia Państwowej Agencji Atomistyki. Narodowe Centrum Badań Jądrowych odpowiada, że opóźnienie w ponownym uruchomieniu reaktora nie wpłynie na dostawy leków do radioterapii.
2025-05-08, 12:20
Dłuższa przerwa MARII. Jedyny polski reaktor jądrowy bez kluczowego zezwolenia
Reaktor jądrowy MARIA jest reaktorem badawczym, który wytwarza radioizotopy i jest wykorzystywany do badań. O przedłużeniu przerwy w jego działaniu do czasu uzyskania niezbędnych zezwoleń, poinformowało Ministerstwo Przemysłu i Narodowego Centrum Badań Jądrowych. "Obecnie nadal toczy się w trybie postępowania administracyjnego procedura uzyskania zezwolenia na eksploatację reaktora na podstawie przepisów ustawy - prawo atomowe i rozporządzeń wykonawczych z uwzględnieniem zaleceń zawartych w przewodnikach Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej dotyczących bezpieczeństwa reaktorów jądrowych" - czytamy w komunikacie resortu.
"W związku z powyższym, od 9 maja 2025 r. reaktor MARIA rozpocznie okres dodatkowej przerwy w eksploatacji, który potrwa do momentu uzyskania zezwolenia prezesa PAA" - podał resort. Jak podkreślono, prowadzone są intensywne konsultacje z ekspertami. Trwająca od początku kwietnia przerwa w pracy MARII miała zakończyć się dzisiaj.
Przerwa w pracy MARII nie wpłynie na dostępność lekarstw
Narodowe Centrum Badań Jądrowych podkreśla, że dłuższa przerwa w działaniu reaktora nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa dostaw radiofarmaceutyków dla krajowych zakładów medycyny nuklearnej. Od połowy kwietnia do ich wytwarzania wykorzystywany jest materiał radioaktywny kupowany u zewnętrznych dostawców, a dostawy dla krajowych odbiorców są traktowane priorytetowo, możliwe są jednak "pewne korekty w harmonogramach wysyłek". Z kolei w przypadku produkcji eksportowej zmiany w dostawach są indywidualnie konsultowane z poszczególnymi odbiorcami.
Mnożą się pytania dotyczące reaktora MARIA. Setki stron i dziesiątki załączników
NCBJ jako podmiot eksploatujący reaktor MARIA zawnioskowało o nowe zezwolenie na eksploatację reaktora w sierpniu 2024 r., przekazując wniosek z 53 załącznikami - łącznie ok. 1,5 tys. stron dokumentacji, która od tego czasu uzupełniana była kilkukrotnie. Na początku kwietnia szef departamentu energetyki jądrowej Ministerstwa Przemysłu Paweł Gajda zapewniał, że trwają intensywne prace nad uzupełnieniem dokumentacji potrzebnej do wydania zezwolenia na eksploatację reaktora MARIA. Przypomniał, że licencję dla reaktora trzeba odnawiać co 10 lat.
REKLAMA
Z końcem kwietnia br. Państwowa Agencji Atomistyki (PAA) podała, że wyda zezwolenie na eksploatację reaktora, gdy Narodowe Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) złoży odpowiednie dokumenty. NCBJ przekazało wówczas, że termin odpowiedzi na dodatkowe pytania dozoru jądrowego przypada 15 maja.
Czytaj także:
- Ewa była pierwsza. Nawet w energetyce jądrowej
- Energetyka jądrowa w Polsce. Maciej Lipka: mamy szansę obniżyć koszty energii elektrycznej
Także na początku kwietnia, minister przemysłu Marzena Czarnecka odwołała dyrektora Narodowego Centrum Badań Jądrowych prof. Krzysztofa Kurka. Decyzję uzasadniła koniecznością usprawnienia funkcjonowania NCBJ, a szczególnie priorytetowego traktowania eksploatacji reaktora MARIA.
Źródła: PAP/Polskie Radio/mbl
REKLAMA