Christie, Conan Doyle, Chandler. "Kryminały uczą analitycznego myślenia"
- Poza "Zbrodnią i karą" Fiodora Dostojewskiego nie ma w szkolnych lekturach książek z wątkiem kryminalnym i detektywistycznym. Wielka szkoda, że tak się dzieje, bo kryminały uczą krytycznego i analitycznego myślenia i byłyby dodatkową zachętą do czytania - powiedziała w Polskim Radiu 24 Aneta Korycińska, znana jako "Baba od polskiego", nauczycielka i autorka podcastu "Matura po godzinach".
2025-05-08, 23:30
Aneta Korycińska podkreśliła, że to właśnie kryminały są najchętniej czytanymi powieściami w Polsce. Zaznaczyła jednak, że reprezentują one bardzo zróżnicowany poziom literacki, co w dużej mierze wynika z polityki wydawnictw komercyjnych. Dziesięć najpopularniejszych tytułów na listach bestsellerów to nie zawsze książki mające wartość kulturową - ich głównym celem jest zapewnienie rozrywki. Często są to erotyki lub powieści obyczajowe, nierzadko o kontrowersyjnej treści.
W jej opinii na rynku pojawia się coraz więcej autorów, którzy zostają zachęceni do pisania ze względu na duże zasięgi ich wpisów i komentarzy w mediach społecznościowych. Kiedy zaś dochodzi do publikacji takich tekstów, zazwyczaj nie zwraca się większej uwagi na ich poprawność językową. Wiele z tych książek przypomina - jak ujęła to Korycińska - "telewizyjną papkę w stylu paradokumentów".
Posłuchaj
- Agatha Christie jest chętnie czytana przez uczniów, bo to lektura uzupełniająca w szkole podstawowej. Jej opowiadania pojawiają się nawet jako temat podczas egzaminów uczniów z ósmych klas. A cześć z uczniów, zainspirowana jej opowieściami, sama zaczyna pisać opowiadania kryminalne - powiedziała gościni Grzegorza Kalinowskiego.
REKLAMA
Jak podkreśliła, dużym powodzeniem wśród uczniów nadal cieszą się powieści
sir Arthura Conana Doyle'a o Sherlocku Holmesie, ale już znacznie mniej znają oni twórczość Raymonda Chandlera. A ogromną zaletą tych tradycyjnych kryminałów jest bogactwo obserwacji obyczajowych oraz dbałość o czystość języka, czego wyraźnie brakuje współczesnym powieściom kryminalnym. Dlatego polecała jako lekturę dla młodych ludzi np. "Sokoła maltańskiego" Dashiella Hammetta oraz "Żegnaj laleczko" Chandlera.
***
Audycja: Więcej niż kryminał
Prowadzący: Grzegorz Kalinowski
Gość: Aneta Korycińska (znana jako Baba od polskiego, nauczycielka i autorka podcastu "Matura po godzinach")
Data emisji: 08.05.2025
Godzina emisji: 22.06
Źródło: Polskie Radio 24/k
REKLAMA
Polecane
REKLAMA