Tusk i Macron podpisali traktat polsko-francuski
Francja i Polska zawarły dwustronny traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Podpisy złożyli w Nancy prezydent Emmanuel Macron i premier Donald Tusk.
2025-05-09, 16:40
Traktat polsko-francuski podpisany
Szef polskiego rządu jeszcze przed podpisaniem dokumentu deklarował, że znajdzie się w nim zapis, który w przypadku zagrożenia zobowiązuje oba kraje do udzielenia sobie pomocy - w tym militarnej. Po podpisaniu traktatu głównego nastąpiło podpisanie drugiego dokumentu, dotyczącego współpracy w zakresie cywilnej energetyki jądrowej. Donald Tusk ogłosił, że na 20 kwietnia ustanowiono Dzień Przyjaźni polsko-francuskiej.
Tusk: nie byłoby zjednoczonej Europy bez naszej współpracy
- Utrwalamy naszą przyjaźń, współpracę gospodarczą i bezpieczeństwo - powiedział w Nancy premier Donald Tusk. - Mam głębokie przekonanie, że od dziś Francja i Polska, w tych trudnych czasach, będą mogły liczyć na siebie. Oba nasze narody na to zasługują - dodał.
Premier mówił też o roli relacji polsko-francuskich w budowaniu wspólnej Europy. Nie ma zjednoczonej Europy bez przyjaźni, solidarności i współpracy polsko-francuskiej. Widać to było przez ostatnie lata, a ten traktat podkreśla to ze szczególną mocą - zaznaczył Donald Tusk. - Ale też nasza codzienna praca daje wyraz temu, że bez naszej ścisłej współpracy i autentycznej przyjaźni oraz solidarności polsko-francuskiej nie byłoby mowy o zjednoczonej Europie - zaznaczył polityk.
Posłuchaj
REKLAMA
Macron: otwieramy nową kartę historii
Prezydent Francji Emmanuel Macron oświadczył, że podpisanie traktatu polsko-francuskiego otwiera "nową kartę historii". Jak dodał, traktat ten będzie wspierał m.in. europejskie ambicje w zakresie jej przemysłowej suwerenności.
W jego ocenie - zarówno on, jak i premier Tusk są przekonani - że "należy podnieść relacje polsko-francuskie do wyższego niż kiedykolwiek poziomu". Zadeklarował, że współpraca gospodarcza pomiędzy krajami będzie bardziej intensywna. Zapowiedział też coroczne, dwustronne forum gospodarcze, coroczny dialog wysokiego szczebla w kwestii cywilnej energetyki jądrowej i wzmocnioną koordynację (szczególnie w dziedzinie obronności i transportu).
Francuski przywódca wyraził nadzieję, że relacje polsko-francuskie "będą wspierały europejskie ambicje w zakresie jej przemysłowej suwerenności". - Myślimy tutaj o technologiach przyszłości: sztucznej inteligencji, technologiach kwantowych, biotechnologiach, energetyce, przemyśle kosmicznym czy obronności - zaznaczył.
REKLAMA
Nadmienił ponadto, że "traktat daje konkretne narzędzia, aby odpowiedzieć na wyzwania, w obliczu których stoimy - w obronie naszych wartości, demokracji, praworządności".
Źródła: Polskie Radio/PAP/łl
REKLAMA