Religijność pokolenia Z. Zaskakujące badanie. Trend się odwraca

Młode pokolenie w Holandii jest bardziej religijne niż poprzednie generacje. Wiarę deklaruje 27 proc. generacji Z i 22 proc. milenialsów - wynika z badania "Bóg w Holandii 1966-2024", publikowanego co dekadę od lat 60. XX wieku. Oznacza to, że młodzi ludzie zwracają się w kierunku kościoła protestanckiego i islamu. - Czują się osamotnieni. Ale też potrzebują przewodnika w podejmowaniu decyzji - mówi Polskiemu Radiu ekspertka Madelon Grant.

2025-05-10, 19:20

Religijność pokolenia Z. Zaskakujące badanie. Trend się odwraca
W Holandii zbadano religijność pokolenia Z (zdjęcie ilustracyjne). Foto: Pascal Deloche/Godong/UIG Diverse/East News

Pokolenie Z bardziej otwarte na Kościół

W Holandii sekularyzacja postępuje od lat 60. XX w., a każde kolejne pokolenie - jak dotąd - było mniej wierzące. Jednakże ostatnie badania pokazują odwrócenie tej tendencji. Pokolenie Z jest bardziej otwarte na Kościół niż milenialsi.

- Poprzednie pokolenia często mają negatywny obraz Kościoła, gdyż popełnił on w przeszłości błędy - wyjaśnia w rozmowie z Polskiem Radiem Madelon Grant, ekspertka z organizacji SKIN zrzeszającej kościoły chrześcijańskie. W jej ocenie nowa generacja miała niewiele do czynienia z Kościołem, dlatego jest na niego otwarta i chce coś więcej o nim wiedzieć.

"Czują się osamotnieni"

Ponadto młodzi ludzie mają potrzebę przynależenia do grupy. Taka potrzeba nasiliła się zwłaszcza po pandemii koronawirusa. - Czują się osamotnieni. Ale też potrzebują przewodnika w podejmowaniu decyzji. Muszą wybrać szkołę, znaleźć mieszkanie, zapracować na nie. To jest obecnie trudne - zaznaczyła Madelon Grant.


Posłuchaj

Holandia. Generacja Z jest bardziej religijna od poprzednich pokoleń. Relacja Katarzyny Van Rooijen (Polskie Radio) 0:59
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Rozmówczyni Polskiego Radia nadmieniła, że dużą rolę w zwrocie ku religii odgrywają media społecznościowe. - Młodzież na TikToku czy Instagramie dzieli się swoim doświadczeniem, motywuje się nawzajem, aby chodzić do kościoła - opowiedziała Grant.

Czytaj także:

Źródło: Polskie Radio/Katarzyna van Rooijen/łl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej