Dziś egzamin ósmoklasisty z matematyki. Najważniejsze informacje
W środę o godzinie 9.00 uczniowie ósmych klas przystąpią do drugiej części egzaminu ósmoklasisty - testu z matematyki. W tym roku potrwa on 125 minut, czyli o 25 minut dłużej niż dotychczas. Egzamin jest obowiązkowy, co oznacza, że każdy uczeń musi do niego podejść, aby ukończyć szkołę.
2025-05-14, 08:39
Egzamin ósmoklasisty z matematyki. Co warto wiedzieć?
Środowy egzamin z matematyki zgodnie z nowelizacją przepisów potrwa 125 minut, co - jak uzasadnił resort edukacji - pozwoli zdającym m.in. na ponowne zastanowienie się nad udzielonymi odpowiedziami i na dokładne sprawdzenie poprawności przeniesienia odpowiedzi na kartę. Dla uczniów, którym przysługuje dostosowanie warunków przeprowadzania egzaminu, może zostać przedłużony o 65 minut.
Na egzamin uczeń może zabrać ze sobą jedynie przybory do pisania: pióro lub długopis z czarnym tuszem albo atramentem, a na egzamin z matematyki - dodatkowo linijkę. Zdający nie może korzystać z kalkulatora. Nie może też wnosić do sali egzaminacyjnej urządzeń telekomunikacyjnych lub korzystać z takich urządzeń w tej sali - z wyjątkiem urządzenia telekomunikacyjnego wyposażonego w aplikację służącą do monitorowania stanu zdrowia ucznia.
Jeśli uczeń z powodów zdrowotnych lub losowych nie będzie mógł przystąpić do egzaminu we wtorek, środę i czwartek, to będzie go pisał w terminie dodatkowym - w dniach 10-12 czerwca. Po zakończeniu egzaminu, każdego dnia po południu arkusze będą publikowane na stronach internetowych CLE i okręgowych komisji egzaminacyjnych. W czwartek ósmoklasiści napiszą egzamin z języka obcego nowożytnego.
Wyniki, zwolnienia i zasady egzaminu ósmoklasisty
Egzaminatorzy sprawdzą prace ósmoklasistów, a szczegółowe wyniki trafią do szkół najpóźniej 4 lipca za pośrednictwem okręgowych komisji egzaminacyjnych. Tego samego dnia uczniowie poznają swoje rezultaty, a także zostaną ogłoszone ogólnopolskie wyniki egzaminu.
REKLAMA
Uczeń, który jest laureatem lub finalistą olimpiady przedmiotowej albo konkursu przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim z przedmiotów objętych egzaminem ósmoklasisty, jest z niego zwolniony. Zwolnienie jest równoznaczne z uzyskaniem z przedmiotu najwyższego wyniku. Egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowy - każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę. Nie ma jednak określonego minimalnego progu punktowego, dlatego nie można go nie zdać.
- Uczniowie mają wybierać dyrektora szkoły. MEN przygotowuje zmiany
- Konsultacje widmo? ZNP apeluje do MEN w sprawie "godzin czarnkowych"
Źródło: PAP/nł
REKLAMA