Chiny nałożyły nowe cła na USA. Dostało się też Europie

Chiny zdecydowały o nałożeniu ceł antydumpingowych na import polioksymetylenu z USA i inne kraje. Oznacza to nałożenie opłat także na import z UE czy Japonii. 

2025-05-19, 14:09

Chiny nałożyły nowe cła na USA. Dostało się też Europie
Kontenery w chińskim porcie. Foto: YU FANGPING/Avalon/PAP
  • Pekin nałożył cła antydumpingowe na import tworzywa sztucznego POM w wysokości do 74,9 procent
  • Najwyższą stawkę cła nałożono na import z USA. Polioksymetylen z Unii Europejskiej obłożono stawką 34,5 procent 
  • Chiny uważają, że stosują dozwolone przez Światową Organizację Handlu środki ochronne

Wojna handlowa USA-Chiny uderza już w Unię Europejską i Polskę, do tej pory jednak przede wszystkim z powodu działań USA. Teraz z powodu działań odwetowych cios przyszedł także z Azji. Cła antydumpingowe w wysokości do 74,9 procent na import polioksymetylenu (POM), tworzywa sztucznego wykorzystywanego m.in. w podzespołach samochodowych i urządzeniach AGD, weszły w życie w poniedziałek - poinformowało chińskie ministerstwo handlu. Są one następstwem dochodzenia w sprawie domniemanych praktyk dumpingowych. Tworzywo to może też zastępować w niektórych zastosowaniach takie metale jak miedź i cynk. 

Efekt ceł na samochody elektryczne z 2024

Postępowanie w sprawie dumpingu cenowego Pekin wszczął w maju 2024 roku, wkrótce po gwałtownym podniesieniu przez Stany Zjednoczone ceł m.in. na pojazdy elektryczne i chipy z Chin.

Resort handlu w opublikowanym w niedzielę oświadczeniu argumentował, że dochodzenie wykazało istotną szkodę dla chińskiego przemysłu spowodowaną dumpingiem ze strony USA, UE, Japonii i Tajwanu.

Najwyższą stawką, 74,9 procent, objęto import ze Stanów Zjednoczonych. Dostawy z UE obłożono cłem 34,5 procent. Produkty japońskich firm będą obarczone taryfą w wysokości 35,5 procent (z wyjątkiem przedsiębiorstwa Asahi Kasei Corp., które objęto stawką 24,5 procent). W przypadku Tajwanu ogólna stawka wyniesie 32,6 procent, przy czym dwie firmy objęto indywidualnymi cłami w wysokości 4 procent i 3,8 procent.


Rządowy dziennik "Global Times" twierdzi, że środki te (cła antydumpingowe) są dozwolone przez Światową Organizację Handlu (WTO).

Agencja Reutera zwraca uwagę, że po porozumieniu się władz w Waszyngtonie i Pekinie w sprawie obniżenia wzajemnych ceł w ramach 90-dniowego rozejmu pojawiła się nadzieja na złagodzenie wojny handlowej między dwiema największymi gospodarkami świata.

Czytaj także: 

Źródło: PAP/CNN/AM

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej