Zoja Skubis zdobyła Mount Everest. Jest najmłodszą Polką na szczycie
"Ten szczyt to najpiękniejsze możliwe zwieńczenie wszystkich moich przygotowań, wyrzeczeń, treningów, łez i nerwów” — napisała 19-letnia Zoja Skubis na swoim Instagramie tuż po zdobyciu najwyższego szczytu na Ziemi. Młoda alpinistka z Krakowa właśnie przeszła do historii jako najmłodsza Polka, która wspięła się na Mount Everest.
2025-05-20, 10:18
Zoja Skubis – najmłodsza Polka na Evereście. Spełniła marzenie i zapisała się w historii
19-letnia Polka wykazała się odwagą i determinacją, pokazała, że wielka pasja może pokonać wszelkie ograniczenia.
"Oficjalnie, o 11:38, 18 maja 2025 r. stanęłam na szczycie Mount Everest, zostając tym samym najmłodszą Polką na Dachu Świata!" – napisała Zoja Skubis na Instagramie.
Młoda, ale zdeterminowana
Zoja Skubis od najmłodszych lat interesowała się górami. Wychowana w otoczeniu Tatr i Beskidów, swoje pierwsze szczyty zdobywała jako dziecko. Z czasem zabawa przerodziła się w profesjonalne podejście do wspinaczki wysokogórskiej. Treningi, wyprawy aklimatyzacyjne, liczne kursy i praca z doświadczonymi przewodnikami – to wszystko przygotowywało ją do najważniejszych wyzwań. Zoja ma już na koncie Manaslu (8163 m n.p.m., ósmy pod względem wysokości szczyt Ziemi), ukończyła też maraton na Antarktydzie. Wejście na Everest to jej kolejny sukces.
"Miałam momenty zwątpienia, ogromne zmęczenie, a czasem nawet strach, ale nigdy nie chciałam się poddać. Everest był moim celem, który trzymał mnie przy motywacji przez całe lata" – powiedziała Zoja w rozmowie z jednym z portali podróżniczych tuż przed wyprawą.
REKLAMA
Everest był też hołdem dla zmarłego ojca, który zaszczepił w niej miłość do gór.
Ojciec zainspirował córkę
W tle tej historii obecna jest postać ojca, który zaraził ją miłością do wspinaczki. W wywiadach Zoja niejednokrotnie wspominała, jak bardzo inspirował ją ojciec i jak wiele zawdzięcza jego podejściu do życia, choć dodawała, że jego sposób zdobywania gór był ryzykowny.
"Mój tata był bardzo nieodpowiedzialnym wspinaczem, bo on chodził wszędzie sam albo z partnerem. Był silny, ale przeceniał swoje możliwości. Niczego się nie uczył ze swoich poprzednich wypraw" – mówiła w podcaście "Jestem Kobietą". W 2020 r. jej ojciec zginął podczas wspinaczki na pięciotysięcznik w rosyjskim Kaukazie.
"Myślałam o nim na ostatnich metrach podejścia. Wiem, że byłby dumny” – napisała po zdobyciu Everestu.
REKLAMA
Przyszłość z widokiem na szczyty
Co dalej? Zoja nie ukrywa, że Everest to nie koniec. Marzy o zdobyciu Korony Himalajów (wszystkich 14 ośmiotysięczników) i udziale w wyprawach w dziewicze rejony Pamiru czy Andów.
Wanda Rutkiewicz przetarła szlak na Mount Everest
Wanda Rutkiewicz 16 października 1978 jako pierwsza osoba z Polski i trzecia kobieta na świecie zdobyła najwyższy szczyt Ziemi.
– Nagle do świadomości ludzi dostała się wiadomość, że Polka weszła na Mount Everest. Może dodałam ducha tym, którym go brakowało – komentowała swój sukces pionierka himalaizmu. Rutkiewicz była uczestniczką międzynarodowej wyprawy niemiecko-francuskiej kierowanej przez dr. Karla Herrligkoffera. Atak z bazy rozpoczęła wraz z trzema himalaistami 9 października. Wierzchołek zdobyła po 6 godzinach i 15 minutach wspinaczki z obozu IV położonego na Przełęczy Południowej. Ostatnie 50 metrów pokonała bez tlenu z powodu zalodzenia maski tlenowej.
*
REKLAMA
W tym sezonie na Evereście działa 37 zespołów. W sumie to 372 wspinaczy - 302 mężczyzn i 72 kobiety.
- Zaginął na Mount Evereście 100 lat temu, teraz odnaleziono jego... stopę. To może być klucz do tajemnicy góry
- Ryszard Pawłowski ostatni wspinał się z Jerzym Kukuczką. "Jurek spadł, ja schodziłem. Myśleli, że to Kukuczka wraca"
- Zawiódł spadochron. Carlos Suarez zginął na planie filmowym
- Tragedia na Pena Vieja. Jeden z alpinistów pociągnął drugiego w dół
Źródło: PolskieRadio24.pl/ah
REKLAMA