Wyjątkowa rocznica. Utwór Straussa zostanie wysłany w kosmos
200. rocznica urodzin Johanna Straussa będzie obchodzona w wyjątkowy sposób. Muzyka austriackiego kompozytora dosłownie sięgnie gwiazd. W kosmos zostanie wyemitowany jego walc "Nad pięknym modrym Dunajem".
2025-05-27, 12:35
Utwór Straussa poleci w kosmos
Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) z okazji 200. rocznicy urodzin Johanna Straussa i 50. rocznicy własnego powstania wyśle w kosmos wyjątkowy sygnał. 35-metrowa antena znajdująca się w Cebreros w Hiszpanii wyemituje utwór kompozytora, który zostanie skierowany w stronę sondy Voyager 1.
"Nad pięknym modrym Dunajem" to utwór nazywany "hymnem kosmosu", ponieważ był ścieżką dźwiękową do filmu "2001: Odyseja kosmiczna" w reżyserii Stanleya Kubricka. 31 maja sygnał zostanie wysłany w kosmos, a po 23 godzinach i 3 minutach dotrze do wspomnianej sondy. Dalej pomknie w stronę gwiazd.
Rocznica powstania ESA przypada 30 maja. Następnego dnia w Muzeum Sztuki Stosowanej (MAK) w Wiedniu publiczność wysłucha utworu w wykonaniu Wiedeńskiej Orkiestry Symfonicznej pod dyrekcją Petra Popelki. W kosmos zostanie wysłana wersja nagrana dzień wcześniej. Ma to pomóc uniknąć ewentualnych problemów technicznych.
Od lat wysyłają sygnały
Stacja w Cebreros służy ESA do komunikacji z europejskimi sondami innych agencji. Obsługiwała np. takie misje, jak Rosetta, Mars Express, czy Perseverance, a obecnie Juice, BepiColombo, czy Hera. Wysłanie sygnału w kosmos nie jest nową praktyką. Już w latach 70. podejmowano takie działania. W 1974 roku radioteleskop Arecibo nadał sygnał w kierunku gromady kulistej M13. Sygnał miałby potencjalnie dotrzeć do innej cywilizacji, choć takie próby miały również swoich przeciwników.
REKLAMA
Później sygnały wysyłano nie tylko w celach badawczych, ale również np. dla uczczenia ważnych rocznic. W 2008 roku NASA wysłała w kosmos utwór "Across the Universe" grupy The Beatles z okazji swojego 50-lecia. Podobne przykłady znaleźć można także w Polsce. W 2007 roku radioteleskop RT-4 w obserwatorium astronomicznym UMK koło Torunia wyemitował sygnał w kierunku Syriusza w ramach finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
- Tajemnicza smuga na niebie nad USA. To efekt chińskiej rakiety
- "Utknął na orbicie". Radziecki statek kosmiczny rozbił się na Ziemi po 53 latach
- Ogromna chmura molekularna blisko Ziemi. Niezwykłe odkrycie
Źródło: PAP/egz
REKLAMA