Do tej pory były "bezzębne". Samoloty FA-50 gotowe do działań bojowych
- Samoloty FA-50 wreszcie mają uzbrojenie i są gotowe do działań nie tylko szkolnych, ale również bojowych. Do tej pory były bezzębne - powiedział szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz podczas uroczystości podpisania umów m.in. na dostarczenie pocisków powietrze-powietrze dla FA-50.
2025-06-30, 13:37
Szef MON: samoloty FA-50 wreszcie mają uzbrojenie, są gotowe do działań bojowych
Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz podczas uroczystości podpisania dwóch umów na dostarczenie nowego sprzętu dla Wojska Polskiego - pocisków powietrze-powietrze AIM-9L Sidewinder dla samolotów FA-50 oraz dwunastu wozów ewakuacji medycznej Rosomak, podkreślił, że to ważny moment m.in. dla polskich Sił Powietrznych i pilotów.
- Samolot FA-50 wreszcie ma uzbrojenie, wreszcie jest gotowy do działań nie tylko szkolnych, ale również do działań bojowych - powiedział Kosiniak-Kamysz. Zaznaczył, że kontrakt na zakup samolotów FA-50 został podpisany przez poprzedni rząd, ale maszyny te - dodał - w żaden sposób nie były przygotowane ani do użytkowania, ani do szkoleń. - Już nie mówię o działaniach operacyjnych, obronnych, do pełnienia dyżurów w polskim systemie obrony powietrznej. To wszystko zostało nadrobione, ten czas zmarnowany przez naszych poprzedników został nadrobiony. Mówię o tym wprost, ponieważ FA-50 było bezzębne - zaznaczył szef MON.
Szef MON zapowiada "kolejne dobre informacje nt. bardzo ważnych kontraktów"
Lekkie FA-50 zostały zamówione jako samoloty szkolno-bojowe. To oznacza, że są dostosowane przede wszystkim do szkolenia nowych pilotów wojskowych (np. samolotów F-16), ale mogą także wykonywać misje bojowe - mimo tego że nie mają takich możliwości jak "pełnoprawne" samoloty bojowe, jak F-16 czy F-35.
Kosiniak-Kamysz zapowiedział też, że "ten tydzień będzie obfitował w kolejne dobre informacje" na temat bardzo ważnych kontraktów negocjowanych od dawna.
REKLAMA
- Ewakuacja w razie wojny lub katastrofy. Wchodzi rozporządzenie
- "Wielki sukces". Gen. Różański chwali decyzje państw NATO
- Polska z nowym wsparciem NATO. Patrioty z Niemiec, F-35 z Norwegii, AWACS z Australii
Źródła: Polskie Radio/PAP/mg/k
REKLAMA