"Miejsca chłodu" w Warszawie. Gdzie pójść w czasie upałów?

W obliczu fali upałów stołeczny ratusz przypomniał o mapie tzw. miejsc chłodu. W całej Warszawie jest ich 147. To biblioteki, domy kultury czy urzędy dzielnic, gdzie można znaleźć wytchnienie w czasie najwyższych temperatur. 

2025-07-02, 18:22

"Miejsca chłodu" w Warszawie. Gdzie pójść w czasie upałów?
Warszawszki ratusz udostępnił mapę tzw. miejsc chłodu. Foto: Wojciech Olkusnik/East News/warszawa19115.pl

Upały stanowią zagrożenie dla zdrowia

Upały potrafią uprzykrzyć życie, a bywają również niebezpieczne. Dotyczy to przede wszystkim seniorów, kobiet w ciąży, małych dzieci, czy osób przewlekle chorych. Przy wysokich temperaturach znacznie łatwiej o odwodnienie. Wśród zagrożeń należy wymienić również udar czy problemy z układem krążenia.

Bardzo ważne jest dbanie o odpowiednie nawodnienie, unikanie przebywania przez dłuższy czas w pełnym słońcu, czy nakrycie głowy. Dobrą praktyką jest noszenie przy sobie butelki z wodą. W wielu miastach, również w Warszawie, stawiane są zraszacze, które pomagają się schłodzić.

Gdzie się schłodzić w Warszawie? 

REKLAMA

W stolicy takie instalacje powstają m.in. na placach: Zamkowym, Defilad, Konstytucji, a po praskiej stronie na ul. Floriańskiej przy Bazylice. Rozpylają one delikatną mgiełkę wodną. Tego typu rozwiązania znacząco poprawiają komfort przebywania w przestrzeni publicznej podczas upałów. 

Równolegle rozwijana jest mapa miejsc chłodu. Zawiera ona 147 lokalizacji, w których można się schłodzić. Jej dodatkowym atutem jest promocja otwartych, przyjaznych przestrzeni, w których można komfortowo spędzić czas - m.in. z książką czy grą planszową. Działania te skierowane są do wszystkich osób przebywających w stolicy - mieszkańców, turystów, osób starszych, dzieci i ich opiekunów oraz osób z problemami zdrowotnymi. Dostępne w Warszawie miejsca chłodu możesz znaleźć TUTAJ.  

Nie zostawiaj dzieci i zwierząt w samochodzie

Warszawska straż miejska przypomina, aby nie zostawiać w samochodach dzieci czy zwierząt. W razie zauważenia niebezpiecznej sytuacji należy niezwłocznie zareagować, wzywając odpowiednie służby. W sytuacjach ekstremalnych nie należy wahać się z próbą otworzenia drzwi, lub wybicia szyby. Należy pamiętać, że pozostawienie w rozgrzanym samochodzie zwierzęcia lub człowieka może być traktowane jako bezpośrednie narażenie zdrowia lub życia. 

Strażnicy wskazują również, że rozgrzany asfalt może poparzyć łapy np. psu. Ponadto przypominają o dobrym zwyczaju wystawiania miski ze świeżą wodą. Czasami taki gest może uratować życie psa, kota czy ptaka. 

REKLAMA

Jak pomóc osobie z udarem?

Udar słoneczny lub cieplny może zagrażać życiu. Objawia się poprzez zmęczenie, silne bóle i zawroty głowy, nudności, gorączkę, szum w uszach, drgawki, wzrost temperatury ciała, większą częstotliwość bicia serca i oddechu, a także obrzęk stóp i okolic kostek, utratę przytomności i skurcze mięśni.

W przypadku udaru cieplnego należy przenieść poszkodowanego w zacienione miejsce i wezwać pogotowie. Do przyjazdu ratowników osoba z udarem powinna odpoczywać z uniesionymi obrzękłymi kończynami. Zalecane jest również chłodzenie ciała i nawadnianie, o ile jest przytomna. 

Według prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w środę w zachodnich regionach temperatury mogą sięgnąć nawet 37 st. C. W całym kraju obowiązują ostrzeżenia I i II stopnia przed upałami. W czwartek również będzie bardzo gorąco w większości regionów. W centrum i na południu termometry wskażą nawet 35 st. C. 

Czytaj także:

Źródło: PAP/egz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej