Upały w Polsce. Wolontariusze ruszają na patrole, żeby ratować zwierzęta

Fala upałów, która przetacza się przez Polskę, daje się we znaki nie tylko ludziom. Wysokie temperatury stanowią śmiertelne zagrożenie także dla zwierząt. W ramach akcji "Słoneczny Patrol" wolontariusze z organizacji Animal Support ruszają w teren, by ratować najbardziej zagrożone czworonogi.

2025-07-03, 13:15

Upały w Polsce. Wolontariusze ruszają na patrole, żeby ratować zwierzęta
Wolontariusze ruszają na „Słoneczny Patrol”, żeby ratować zwierzęta. Foto: Animal Support

Latem dramatycznie rośnie liczba interwencji związanych z zaniedbaniami wobec zwierząt. Najczęstsze przypadki to psy trzymane w pełnym słońcu na krótkich łańcuchach, zamknięte w kojcach bez cienia czy wody, a także pozostawione w samochodach, gdzie temperatura w kilkanaście minut może sięgnąć 60 stopni Celsjusza. Aktywiści zajmujący się ochroną zwierząt przypominają również o brutalnej "wakacyjnej tradycji" – porzucaniu czworonogów w lasach, przy drogach, a nawet pod bramami schronisk.

Psy konające na łańcuchach i śmiertelne pułapki w autach

– Podczas naszych interwencji niejednokrotnie widzieliśmy psy konające na łańcuchach, niemogące ukryć się przed żarem lejącym się z nieba. Nagrzane samochody zamieniają się w trumny, bo ktoś "na moment poszedł do sklepu". Porzucenia to nie wyjątki, lecz niestety haniebna wakacyjna norma – mówi Anna Jastrzębska, prezeska organizacji Animal Support. – Nie możemy być obojętni. Dlatego działamy – dodaje.

Akcja "Słoneczny Patrol" – ratunek dla zwierząt latem

W ramach akcji "Słoneczny Patrol" przeszkoleni wolontariusze ruszyli w teren. Patrolują na obszarze województwa mazowieckiego: warszawskie ulice, okoliczne wsie, ogródki działkowe. Przyjmują zgłoszenia i kontrolują warunki, w jakich przebywają zwierzęta, interweniując tam, gdzie zagrożone jest ich zdrowie lub życie. Współpracują przy tym z policją, strażami miejskimi i lokalnymi urzędami.

Reaguj, gdy zwierzęciu grozi niebezpieczeństwo

Niezależnie od swoich działań aktywiści apelują, by nie być biernym świadkiem cierpienia zwierząt. W sytuacjach zagrożenia należy dzwonić pod numer alarmowy 112 lub informować lokalne służby (policję albo straż miejską). Podejrzenie utrzymywania zwierząt w niewłaściwych warunkach można też zgłosić mailowo: interwencje@animalsupport.pl.

REKLAMA

– Wakacje to nie czas urlopu od odpowiedzialności – podkreślają organizatorzy patroli. Choć akcja prowadzona jest lokalnie (na terenie województwa mazowieckiego), apel wolontariuszy kierowany jest do całej Polski: widzisz zwierzę w niebezpieczeństwie – reaguj. W przypadku zwierząt zamkniętych w nagranych autach masz prawo wybić szybę. Gdy chodzi o życie lub zdrowie, to nie jest przestępstwo – przypominają aktywiści.

Czytaj także:

Źródło: PolskieRadio24.pl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej