Ukraińskie ekshumacje w Polsce? "Prace wkrótce się rozpoczną"
Szef ambasady RP w Kijowie Piotr Łukasiewicz powiedział, że polskie władze "otwierają drogę do ekshumacji w miejscach, gdzie spoczywają szczątki Ukraińców". - One powinny zostać odpowiednio pochowane - podkreślił dyplomata w wywiadzie dla agencji prasowej Ukrinform.
2025-07-03, 20:10
Ekshumacje szczątków Ukraińców
Łukasiewicz powiedział, że szczątki Ukraińców "też muszą być ekshumowane i odpowiednio pochowane". - Proces administracyjny jest całkowicie otwarty. Negocjacje między naszymi ekspertami, historykami i politykami wchodzącymi w skład tzw. polsko-ukraińskiej grupy roboczej, i są bardzo przejrzyste - relacjonował.
- Udało nam się również pominąć atmosferę polityczną wokół tej sprawy. Nie było ostrych wypowiedzi, ostrych opinii, ostrych wniosków. Zamiast tego kontynuowany jest oficjalny proces biurokratyczny, który w rzeczywistości jest podstawą do rozwiązania wszystkich tych kwestii - kontynuował dyplomata.
W ocenie szefa ambasady RP w Kijowie, rozwiązanie problemu ekshumacji jest wspólnym stanowiskiem - podzielanym zarówno przez Ukrainę, jak i Polskę. - To bardzo ważne, że proces biurokratyczny w tej sprawie trwa i będzie trwał. Po obu stronach jest wielkie pragnienie, aby osiągnąć kolejne przełomy, takie jak już osiągnęliśmy w Puźnikach i innych miejscach - nadmienił Piotr Łukasiewicz.
Ekshumacje w Puźnikach
Podczas rozpoczętych 24 kwietnia ekshumacji w Puźnikach (obwód tarnopolski na zachodzie Ukrainy) wydobyto szczątki co najmniej 42 osób zamordowanych w 1945 r. przez UPA. Prace ekshumacyjne zakończono 10 maja. Jednak, jak powiedziała Alina Charłamowa z ukraińskiej fundacji Wołyńskie Starożytności, poszukiwania w tej nieistniejącej wsi będą kontynuowane; powinna być tam jeszcze jedna mogiła. Wiceminister kultury Ukrainy Andrij Nadżos oznajmił 11 czerwca, że strona polska wyraziła zgodę na przeprowadzenie przez Ukrainę prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych we wsi Jureczkowa w Polsce.
REKLAMA
- Liczymy, że wkrótce te prace się rozpoczną. Strona polska poprosiła o doprecyzowanie lokalizacji - dokładnego miejsca i innych szczegółów - wszystko już przekazaliśmy i jesteśmy w bezpośrednim dialogu w sprawie przygotowania i rozpoczęcia tych prac - wyjaśnił Nadżos.
Relacje polsko-ukraińskie
Piotr Łukasiewicz nawiązał w czwartek także do kwestii obecnych relacji polsko-ukraińskich. Ocenił, że bezpieczeństwo Polski i Ukrainy jest niepodzielne. - Zwycięska, wolna i niepodległa Ukraina to bezpieczeństwo, to stabilność dla Polski, a w szerszym znaczeniu dla Europy Środkowej, a nawet dla całej Europy - zaznaczył.
- Tak jak w latach 90. Polacy chcieli wstąpić do NATO i Unii Europejskiej, tak dziś Ukraińcy mają pragnienie i silną wolę polityczną, by wstąpić do Unii Europejskiej i NATO. I nie widzę żadnej siły, która mogłaby zapobiec przyszłemu członkostwu - stwierdził dyplomata.
- Historia na styku tragedii i polityki. Krwawe wydarzenia na Wołyniu a współczesne napięcia polsko-ukraińskie
- Ekshumacje na Wołyniu. "Problem jest rozwiązywany, ale nie został rozwiązany"
Źródło: PAP/łl
REKLAMA