Niże genueńskie będą uderzać coraz częściej. "To, że się poleje, wiemy już na pewno"

- Powinniśmy zmienić logikę myślenia o wodzie - wskazał w Polskim Radiu 24 klimatolog prof. Bogdan Chojnicki z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Ekspert ostrzega, że niże genueńskie będą uderzać coraz częściej. Winne są temu zmiany klimatu.

2025-07-08, 16:40

Niże genueńskie będą uderzać coraz częściej. "To, że się poleje, wiemy już na pewno"
Podtopienia w Przemyślu po ulewie. Foto: PAP/Darek Delamowicz

Niż genueński. Alerty pogodowe i ostrzeżenia RCB

Do Polski zbliża się niż genueński, który przyniesie gwałtowne burze i ulewny deszcz. Kulminacyjny moment opadów przypadnie w nocy z wtorku na środę. IMGW wydał ostrzeżenia I, II i III stopnia w związku z intensywnymi opadami deszczu oraz ostrzeżenia I i II stopnia przed burzami. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rekomenduje przeniesienie wakacyjnych obozów dla dzieci w bezpieczne miejsce.

Posłuchaj

Bogdan Chojnicki gościem Pawła Zielińskiego (Temat dnia) 14:33
+
Dodaj do playlisty

Opady będą ogromne albo tylko duże

- Lipiec i sierpień to są miesiące, w których w Polsce pada najwięcej - powiedział prof. Bogdan Chojnicki. Jak wyjaśnił, ponieważ jest ciepło, nie odczuwamy tych opadów jako dużych. Zaznaczył jednak, że w kontekście zmiany klimatu niże genueńskie będą występować coraz częściej i będą silniejsze niż ten z 2024 roku. 

- Mamy taką sytuację, że Morze Śródziemne jest bardzo rozgrzane, więc ta masa powietrza przyniesie dużą ilość opadów - odniósł się do bieżącej sytuacji. Wskazał, że pozostaje pytanie czy opady będą ogromne, czy tylko duże. - To, że się poleje, wiemy już na pewno - podkreślił. 

Kontrasty zmiany klimatu

Nawiązując do powodzi z września 2024 roku, ekspert zaznaczył, że jednocześnie mieliśmy wtedy rekordy najniższej wody w Wiśle, a na Dolnym Śląsku 400 mm opadu w ciągu dwóch dni. - To jest taka kontrastować, która przychodzi wraz ze zmianą klimatu, bo gdy przestaje padać, robi się natychmiast sucho, a długofalowo też coraz bardziej sucho w głębszych warstwach gruntu. Stąd niskie stany wody w rzekach - wyjaśnił. 

- Zmianę klimatu dzisiaj można zatrzymać. Musimy po prostu przestać emitować gazy szklarniowe do atmosfery - powiedział ekspert. Ostrzegł, że przy globalnym ociepleniu na poziomie 2 stopni C, klimat zmieni się bezpowrotnie. - My tak naprawdę dzisiaj bijemy się o to, żeby zatrzymać zmianę. Tak, żeby nasza planeta jeszcze mogła wrócić do tego starego, dawnego klimatycznego porządku - powiedział.

Wodzie trzeba ustępować, a nie z nią walczyć

Prof. Chojnicki podkreślił, że "powinniśmy zmienić logikę myślenia o wodzie". - Proszę zauważyć, że my dzisiaj wchodzimy kolejny raz w scenariusz walki z wodą, walki z wielką wodą. Pojawia się często słowo walka, pojawiły się sztaby. Taka bardzo wojenna retoryka się pojawiła, a prawdę mówiąc powinniśmy ustępować wodzie - stwierdził ekspert. Przyznał, że nie będzie to łatwe, bo wielu ludzi po "suchych latach" pobudowało się w pobliżu wody. Wskazał, że gdy rzeka nie jest zamknięta wałami, wysokie stany nie są tak wysokie, a woda przepływa wolniej, tworząc retencję. 

Czytaj także:

***

Audycja: Temat dnia
Prowadzi: Paweł Zieliński
Gość: prof. Bogdan Chojnicki (klimatolog, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu)
Data emisji: 8.07.2025
Godzina emisji: 15.33

Źródła: Polskie Radio 24/fc

Polecane

Wróć do strony głównej